Udostępnij

Łobuziaki znów w formie – recenzja filmów „Wszyscy kumple Mikołajka” i „Dziewczyny kontra chłopaki”

Dodano: 2010-12-11

Wszyscy znają dobrze lub choć słyszeli o Mikołajku. To bohater książek napisanych przez Rene Goscinnego i ilustrowanych przez Jean-Jacquesa Sempego. Teraz Mikołajek i jego przyjaciele w niezłym stylu powrócili w filmie animowanym.

 

Mimo że autor nie żyje od 33 lat, mały Mikołajek ma się dobrze i nie zawodzi swoich fanów. W zeszłym roku ukazała się kolejna cześć jego przygód pt. „Nieznane przygody Mikołajka". W 2009 entuzjaści małego rozrabiaki mogli też zobaczyć fabularną ekranizację jego przygód, nakręconą przez Laurenta Tirarda.


Jesienią tego roku Mikołajek powrócił na DVD w serii rysunkowych przygód. Jest to, podobnie jak w przypadku filmu fabularnego, zestawienie różnych przygód małego Mikołajka i jego przyjaciół, zaczerpniętych z książek. Trzeba przyznać, że był to całkiem dobry zabieg, który zapewne trafi do dzieci. Bo co, jak nie animowane bajki podoba się dzieciom najbardziej?


Animowany „Mikołajek" na 2 DVD to 13 odcinków. Na pierwszej płycie znajdziemy historyjki o prezencie dla ukochanej nauczycielki, niezbyt łatwym życiu kujona-Ananiasza, wyścigu rowerowym ambitnego taty i dokuczliwego sąsiada, niezbyt udanej ucieczce z domu, zabawie z Ludwinią i o dniu matki. Na płycie drugiej można zobaczyć odcinki o gościu, który wprowadza się do Mikołajka w ramach wymiany francusko-angielskiej, o udawanej chorobie, meczu o puchar, niezwykłych urodzinach Jadwini, żabce o imieniu King i wspólnym popołudniu u Mikołajka.


Wszystkie opowieści skonstruowano poprawnie na wzór historyjek, które znamy z książek. Dialogi są zabawne, a animacje trochę przypominają ilustracje Sempego. Mikołajek i jego przyjaciele to wprawdzie łobuziaki, ale przecież nieszkodliwe. Psocą z wielkim wdziękiem. Swoim zachowaniem odwzorowują świat widziany oczami dziecka o bujnej wyobraźni - tak widzą swoich rówieśników, kolegów z klasy, nauczycieli i rodziców. Przedstawiają gamę barwnych osobowości, które z pewnością umilą czas niejednemu małemu widzowi.


Nie podoba mi się jedynie piosenka startowa. Dubbing, który w filmie nie razi, w tej piosence jest nieudany, ale to jedyna wada. Dla starego wyjadacza i pochłaniacza książek o Mikołajku animacje nie mają może uroku klasycznej czarnej kreski Sempego, ale dzieci będą je oglądać z nieopisaną przyjemnością.


Kamila Solecka


nasza ocena

Ocena portalu Qlturka.pl 4

 

Mikołajek: Wszyscy kumple Mikołajka, Best Film  Mikołajek: Dziewczyny kontra chlopaki, Best Film


Mikołajek: Wszyscy kumple Mikołajka
Mikołajek: Dziewczyny kontra chłopaki
na podstawie pomysłu Rene Goscinnego i J.J. Sempe
prod. Francja 2009
dystr. Best Film

sugerowany wiek: 5+

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Warto przeczytać

Żywiołowo i wesoło – recenzja spektaklu „Planeta Football”

Kibice, którzy traktują piłkę nożną śmiertelnie poważnie będą pewnie oburzeni, że z takiej świętości...


Bolek i Lolek kilkadziesiąt lat później

Nie odkryję Ameryki pisząc, że gdy jako dorosłe osoby wracamy do rzeczy zapamiętanych z dzieciństwa, okazuje się, że...


Sobota u Sąsiadów - relacja z Poranka z animacją słowacką

O tym, że na Poranki można wybrać się do kina pewnie każdy wie. Nielicznym jednak przyjdzie do głowy, by zaplanować...


Dzieci są najważniejsze – rozmowa z Alicją Morawską-Rubczak, kuratorką projektu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci

Nadrzędną zasadą, którą staram się kierować, jest pamięć o widzach. Niby oczywiste stwierdzenie, jednak...


Teatr dla najmłodszych i nieco starszych, czyli małe Warszawskie Spotkania Teatralne

Każda wizyta w teatrze powinna być dla dziecka przede wszystkim przygodą. Powinna dawać powody do śmiechu, radości i...


Jak pomóc dziecku radzić sobie z frustracją i odmową
- Ubierz się, wstałeś z łóżka, będziemy jeść śniadanie - mówi tata.- Ale po co mam się ubierać, jest mi cie...
Bajkoterapia - to działa!
Czytanie i opowiadanie bajek jest naturalną formą  kontaktu z dzieckiem, a jeśli przy tym bajka sprowo...
Problemy z aklimatyzacją w szkole – jak pomóc dziecku?
Większość dzieci bez większego problemu rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą. Mimo tego, że pierwsze dni nie...
Cierpliwość, samodzielność, systematyczność - ważne cechy, których warto uczyć dzieci
Prezent za prezentem, przyjemność za przyjemnością, opiekun za opiekunem. Świat najmłodszych przez ostatnie...

Qlturka to skarbnica pomysłów, jak twórczo spędzić czas dzieckiem; sito, które pomaga wybierać co dobre i bezpieczne dla naszych maluchów oraz pigułka wiedzy o mądrych i pięknych książkach.
Nie ma dnia, żebyśmy tu nie zaglądali!

Ula Morga, właściciel pracowni animacji Esy-floresy, mama Mikołaja (4 l.)

Jak sie nie psewróci, to się nie naucy...

Niech nam się nie wydaje, że uchronimy dzieci przed wszystkimi wypadkami, uszkodzeniami ciała, trudnymi relacjami. Choćbyśmy starali się za wszelką cenę zabezpieczyć każdy dziecięcy krok, (...)

Papralnia