Istnieją na świecie wyspy, pomiędzy którymi nigdy nie będzie połączenia; których nie zepnie z innymi wyspami żaden most; które będą samotnie pływały po wielkim oceanie życia.
Jedną z takich wysp jest Pippi - niepełnosprawna bohaterka książki „Wyspa mojej siostry" autorstwa Katarzyny Ryrych. Pippi jest duża i gruba, Pippi nie może chodzić do szkoły, Pippi uwielbia niebieski i wszystkie ubrania ma w tym kolorze; Pippi nie ma przyjaciół, za to ma siostrę, która ją kocha ponad życie. To Mysia opowiada nam, jak to jest mieć taką starszą-młodszą siostrę. Wiekiem Pippi jest dużo starsza, ale umysłowo - nie. Zatrzymała się na etapie rozwoju kilkuletniego dziecka, choć jednocześnie potrafi świetnie gotować, ma genialną pamięć i może sama zostawać w domu. Poznajemy historię dwóch sióstr w momencie, gdy Mysia ma siedem lat, a żegnamy się z bohaterkami po jej maturze. To wystarczający czas, by przekonać się, jak niełatwe jest życie osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Książka porusza jeszcze jeden istotny problem: wychowywanie córek przez samotnego ojca. To rodzi dodatkowe trudności. Doskonale wiemy, że w życiu każdej dziewczynki przychodzi moment, kiedy o pewnych sprawach powinno rozmawiać się z mamą. Mysia nie ma żalu do świata o to, że znalazła się w takiej sytuacji. Kocha swojego tatę i siostrę, tworzą rodzinę, w której panują dobre uczucia i szacunek. W czterech murach przytulnego mieszkania Pippi czuje się bezpiecznie i nikt nie traktuje jej wyjątkowo. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy wychodzi na zewnątrz. Jak choćby wtedy, gdy poszła wraz z Mysią do szkoły. A że ma krzepę i wrażliwa jest na wszelkie przejawy przemocy wobec innych, potrafi swej siły używać. Nie zawsze słusznie...
„Wyspa..." jest także opowieścią Mysi o jej uczuciach, przyjaźniach i dojrzewaniu. O ważnych życiowych decyzjach. O troskach i radościach. Opowiedzianych z potrójnej perspektywy: wieku siedmiu lat, czternastu i osiemnastu. Dzięki temu możemy prześledzić konsekwencje pewnych działań. Widzimy też sposób myślenia dziewczyny w różnym wieku - w każdy z etapów autorka doskonale potrafiła się wczuć.
Jestem pod wrażeniem tej książki i autorki, której wcześniej nie znałam. Posługuje się ona bogatym i poetyckim językiem. Opowieść dostała już doceniona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę. Zgadzam się z kapitułą Konkursu i pod werdyktem podpisuję obydwiema dłońmi.
Agata Hołubowska
nasza ocena


Wyspa mojej siostry
Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR, Warszawa 2011
sugerowany wiek: 7+
*Agata Hołubowska (ur.1981) - z wykształcenia teatrolog i etnolog, z zamiłowania podróżniczka i fotograf-amator, a z potrzeby mama i zagorzała czytelniczka dziecięcych książek.
| drukuj | powrót |
| poleć artykuł |



Cieszy mnie, że istnieje portal traktujący dzieci na tyle poważnie, żeby proponować im prawdziwą kulturę na wysokim poziomie. Qlturka.pl kreuje kulturalny smak najmłodszych, jednocześnie szanując ich wrażliwość.
Martyna Samecka, mama Fruzi, ilustratorka-amatorka
Znam wiele dzieci, które są samotne. Otwierają oczy i płaczą, że nie chcą iść do przedszkola albo do szkoły. Rodzice, w biegu, pomiędzy porannym łykiem kawy a samochodem, poganiają (...)