Człowiek całe życie się uczy - recenzja serii książeczek "Oczami maluszka"

Dodano: 2011-05-28

Człowiek idzie przez życie, zdobywając kolejne szczeble ścieżki naukowej, niektórzy kończą studia nawet na kilku kierunkach. Jako dorośli myślimy, że wiemy już prawie wszystko. Jednak życie często pokazuje nam, że nic bardziej mylnego. Codziennie może nas spotkać niespodzianka w postaci nowej, nieraz zaskakującej informacji. Takie wrażenie odniosłam podczas spotkania z okazji premiery książeczek "Oczami maluszka".


Nie jest niczym nowym , iż ostrość widzenia u niemowlaka jest dużo gorsza niż u dorosłego i że dostrzega on jedynie to, co jest w odległości 20-30 cm od jego twarzy. Takie rzeczy zapewne wie większość mam. Jednak niewielu wpadło na to, że przez to obrazki w kolorowych książeczkach, którymi machamy maluchom przed oczami, są całkowicie zamazane i dzieci widzą tylko pastelowe kolory, jak przez zamarzniętą szybę.

 

oczami maluszka_2

 

W momencie pojawienia się osoby, która problem zauważyła, okazało się, że nie ma książeczek, które nadawałyby się dla takich maluchów. I tu pojawia się pytanie, jakie książki będą najlepsze dla tygodniowego czy miesięcznego malucha? Sama też miałam na początku wątpliwości, dopóki nie przekonałam się, że odpowiedzią jest właśnie seria "Oczami maluszka". Są to niewielkich rozmiarów trzy książki. Pierwsza przedstawia czarne ilustracje na białym tle, druga białe ilustracje na czarnym tle, a trzecia na przemian białe i czarne ilustracje. Ilustracje są w kształcie np. kangura czy sanek, które skontrastowane kolorystycznie są widoczne nawet dla najmniejszego dziecka.

 

oczami maluszka_1


Badania wskazują, że niemowlak najpierw patrzy w miejsce, gdzie spotykają się dwa kontrastujące się ze sobą kolory, np. biały i czarny, a dopiero później wodzi wzrokiem po krawędziach danego kształtu. Uwaga skupiona jest właśnie na prostych kształtach i kontrastujących kolorach.


Seria zapełniła lukę, jaką był brak takich pozycji na rynku wydawniczym dla maluchów. Ponadto książki te mogą być wykorzystywane na różne sposoby, dzięki czemu ich wartość jest niezwykle uniwersalna. Często na przykład starsze dzieci nie wiedzą, jak bawić się z takim kruchym maluchem, a książeczki z serii „Oczami maluszka" mogą być świetną inspiracją. Dzieci mają przecież nieograniczoną, obcą już niestety dorosłym, wyobraźnię i każdy obrazek, czy to kot, czy bałwan może posłużyć jako podstawa do opowiadania niezwykłych historii. To samo dotyczy innych członków rodziny, którzy mogą w ten sposób opisywać dziecku otaczający świat, budować z nim więź od najmłodszych lat, wprowadzając jednocześnie dziecko w świat książek i wspomagając jego rozwój.

 

Jeśli więc nie macie pomysłu na prezent dla nowo upieczonych rodziców i ich pociechy, a do głowy przychodzą wam tylko oklepane grzechotki, podpowiadamy , że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie seria „Oczami maluszka".

 

Kamila Solecka

 

nasza ocena

Ocena portalu Qlturka.pl 4

 

Tytuł: Oczami maluszka, podtytuł - Pierwsza książeczka Twojego dziecka

Pomysłodawca - Magdalena Ladzińska.
Wydawca: Sierra Madre
Premiera książki - 9 maja 2011 r.
Nakład: 12 000 egz.

Sugerowany wiek - dla niemowląt do 6 miesiąca życia.
Dystrybucja: cała Polska
własna strona internetowa www.OczamiMaluszka.pl

drukuj powrót
poleć artykuł

Warto przeczytać

Tam, gdzie wszelkie smutki mijają – recenzja książki „A w moim domu ciepło, cieplutko…”

Czy wiedzieliście o tym, że chłopiec, który ciągle mówi „zaraz, zaraz" to zarazek? Albo że są...


O dziewczynce, która może ulżyć zwierzętom w cierpieniu – recenzja książki „Liliana Pędziwiatr. Nie rozmawia się ze słoniem!”

Liliana Pędziwiatr ma dar: potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Dobrze „dogaduje się” również z roślinami...


Fajnie jest czasem na chwilę uciec – recenzja książki „Tata ucieka z cyrkiem”

Etgar Keret, izraelski poeta, prozaik i felietonista polskiego pochodzenia, znany jest w naszym kraju przede wszystkim jako...


Zamiast wizyty w galerii – recenzja książki „Pinokio. Historia pajacyka”

Język - niby rzecz trwała, której się trzymamy, w którym świat swój i myśli wyrażamy, w istocie jest...


Prosiaczek przyjazny dzieciom - recenzja książki "Pierwsze urodziny prosiaczka"

Książki dla najmłodszych czytelników często niestety nie są najwyższej próby. Nieciekawa grafika,...


Mały geniusz w dziecku
Każdy rodzic chce być dumny z osiągnięć swojej pociechy! Nasza rola nie polega jednak na „programowaniu gen...
Dziecko z ADHD. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel
Rodzice i nauczyciele to dwie strony tego samego medalu. Medalem jest nasze wyjątkowe dziecko. Jak sprawić,...
Onomatopeje, czyli pierwsze "słowa" w życiu dziecka
Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom i obcowaniu z budzącą się do życia przyrodą. W tym roku, wspólni...
Słodkich snów, maluszku
Jednym z najtrudniejszych zadań stających każdego dnia przed wieloma rodzicami jest położenie dziecka do łó...

Qlturka to portal, w którym znajduję cały świat kulturalny Polski w pigułce - ciekawe i warte odwiedzenia z dziećmi miejsca, interesujące pozycje książkowe, a także zaskakująco proste i nowatorskie pomysły na zajęcia plastyczne dla przedszkolaków.

Marta Szczepańska, nauczycielka przedszkola

460 mililitrów

Zaczęło się od telefonu. - Dzisiaj będę musiał dużo odpoczywać - oświadczył bardzo z siebie zadowolony mąż. - Oddałem krew - dodał. Natychmiast zzieleniałam z zazdrości. Rzuciłam się (...)

TESLA vs EDISON, czyli z prądem lub pod prąd