Bo wszystko na świecie ma swój czas – recenzja książki „Narodziny księżniczki”

Dodano: 2010-12-31

Gdy dziewczynka przychodzi na świat, dziewięć niebiańskich księżniczek udziela jej swych błogosławieństw, które są jednocześnie nieuchwytnymi darami.

 

Dary te to przymioty, jakie każda mądra kobieta powinna posiadać: zdrowie, piękno, cierpliwość, prawdomówność, czyste serce, radość, dobroć, wdzięk i wytrwałość. To cechy, które każda dziewczynka otrzymuje w dniu narodzin, ale tylko od niej zależy, czy i jak je wykorzysta. To jest także to, co matka chciałaby przekazać swojej córce, czasem... zapominając, że i ona kiedyś je otrzymała.


Każda z księżniczek pochodzi z innej części świata i reprezentuje inny aspekt natury. Jest więc córka śniegu, wiatru, deszczu, gór, gwiazd, sawanny, ptaków, drzew, trzcin... Każda obdarza nowonarodzoną tym, co ma najcenniejsze. Dopiero wszystkie dary razem dopełniają istoty kobiecości.
Książka ta jest powrotem do pierwotnej mądrości i siły Kobiety. Jest przypomnieniem, jaki ogromny potencjał nosi w sobie żeńska część człowieczeństwa. Jest sięgnięciem po dawne mity, legendy i baśnie. Jest czerpaniem inspiracji i motywów z wielu kultur. Jest przesłaniem mówiącym o tym, że Człowieka od Natury nie da się oddzielić; że każda z nas jest Jej częścią, a Natura jest jednocześnie częścią nas. To książka o tej, którą Clarissa Pinkola Estés nazywa Dziką Kobietą.


Jednak nie jest to treść przeznaczona tylko dla tych, które dopiero postawiły pierwsze kroki i jeszcze nieświadomie ruszają w nieznany świat. Z przyjemnością przeczytają ją te kobiety, które część tej drogi mają już za sobą. Odnajdą się w niej zarówno te, które pamiętają, jak i te, które zapomniały, że są „biegnącymi z wilkami".


Narodziny księżniczki wzbudziły mój podziw od pierwszego spojrzenia. Książkę napisała węgierska badawczyni baśni i bajkoterapeutka, Ildikó Boldizsár, zilustrowała zaś Katalin Szegedi - stworzyła takie obrazy, od których nie sposób oderwać wzroku, za każdym razem odkrywając w nich coś nowego. Są to ilustracje pełne ciepłych barw, spod których przebija faktura płótna. Oprócz farb obrazy współtworzą zdjęcia, płótno, koraliki, pióra, rośliny, fragmenty biżuterii... Każda z ilustracji jest odrębnym dziełem sztuki, które można długo kontemplować. Duży format książki pozwala na oddanie w pełni piękna i szczegółowości obrazów. W podróż po tym magicznym świecie zabiera nas czarny kruk. On pierwszy pojawia się, gdy otwieramy książkę, on również pomaga księżniczkom nieść dary. Dajmy się mu poprowadzić, a na pewno odkryjemy coś nowego, nienazywalnego...


Ta pod każdym względem zachwycająca i dopracowana książka jest debiutem wydawniczym poznańskiego wydawnictwa Namas. Nazwa, zaczerpnięta z sanskrytu, oznaczająca „pokłon, pełne szacunku pozdrowienie" jest w istocie streszczeniem tej książki. Jeśli wydawnictwo utrzyma tak wysoki poziom i odwagę w publikowaniu rzeczy niecodziennych i zjawiskowych, to ośmielam się stwierdzić, że oto na literackim nieboskłonie zaświeciła jasna gwiazda.


Agata Hołubowska


nasza ocena

Ocena portalu Qlturka.pl 5

 

Narodziny księżniczki, Ildikó Boldizsár, Namas

 

Narodziny księżniczki
Ildikó Boldizsár
il. Katalin Szegedi
wyd. Namas, Poznań 2010
sugerowany wiek: 3+

 

*Agata Hołubowska (ur.1981) - z wykształcenia teatrolog i etnolog, z zamiłowania podróżniczka i fotograf-amator, a z potrzeby mama i zagorzała czytelniczka dziecięcych książek.

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Warto przeczytać

Melcia i Dziki Zachód - komiks

Znacie już Melcię? Jeśli nie, to poznajcie i dowiedzcie się, jak w jej wykonaniu wygląda Dziki Zachód.


Nowy zawód: reżyser książek – rozmowa z Andrzejem Maleszką o cyfrowej książce „Magiczne Drzewo. Tajemnica mostu”

Wyobrażam sobie, jak jakaś mama wchodzi nocą do dziecięcego pokoju i słyszy dźwięk burzy i śmiech bandy...


Chciałoby się tam być – recenzja książki „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza”

To jedna z tych książek, od których trudno się oderwać, a które z łatwością zapadają w pamięć. Do jej...


Magia kolorowych słów – recenzja książki „Zielony wędrowiec”

Dzieci, którym dużo się czyta, szybciej zaczynają mówić, dłuższymi zdaniami i znają więcej słów....


Franek poznaje świat - recenzja książki „Wielka księga Basi i Franka”

Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak to znany dzieciom i ich rodzicom fantastyczny tandem pisarsko-ilustratorski. Seria...


Mały geniusz w dziecku
Każdy rodzic chce być dumny z osiągnięć swojej pociechy! Nasza rola nie polega jednak na „programowaniu gen...
Dziecko z ADHD. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel
Rodzice i nauczyciele to dwie strony tego samego medalu. Medalem jest nasze wyjątkowe dziecko. Jak sprawić,...
Onomatopeje, czyli pierwsze "słowa" w życiu dziecka
Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom i obcowaniu z budzącą się do życia przyrodą. W tym roku, wspólni...
Słodkich snów, maluszku
Jednym z najtrudniejszych zadań stających każdego dnia przed wieloma rodzicami jest położenie dziecka do łó...

Qlturka to portal, w którym znajduję cały świat kulturalny Polski w pigułce - ciekawe i warte odwiedzenia z dziećmi miejsca, interesujące pozycje książkowe, a także zaskakująco proste i nowatorskie pomysły na zajęcia plastyczne dla przedszkolaków.

Marta Szczepańska, nauczycielka przedszkola

Bajki Brzechwy - Kot w butach, Lata ptaszek