Karta z dziurką – recenzja gry „Mój pierwszy Quiz”

Dodano: 2011-01-11

Zawsze wydawało mi się, że uczestnictwo w grach typu quiz zarezerwowane jest dla osób, które posiadły  już umiejętność czytania. Dlatego bardzo zaskoczył mnie prezent, jaki otrzymały moje kilkuletnie córki - „Mój pierwszy Quiz".


Okazuje się jednak, że można tak zaprojektować grę, by nawet młodsze przedszkolaki mogły stać się równoprawnymi użytkownikami. Składający się z planszy, jednego pionka, kostki i kilkudziesięciu kart zestaw przeznaczony jest dla dzieci od 4. roku życia, zapewniam jednak, że i młodsi, co bardziej rezolutni gracze świetnie poradzą sobie z rozwiązywaniem zadań.

 

Niewątpliwą zaletą gry, odróżniającą ją od większości quizów jest to, że najmłodsi nie potrzebują asysty rodziców, by dobrze się bawić. Na kartach nie znajdziemy wypisanych pytań - wszystko rozgrywa się na obrazkach - kolorowych, wyraźnych, zrozumiałych dla dzieci. Sprawdzanie odpowiedzi również jest dziecinnie proste - wystarczy wsunąć palec w otwór znajdujący się pod typowaną ilustracją, by przekonać się, czy mieliśmy rację - na rewersie oznaczono prawidłowe odpowiedzi.


Zasady gry nie są skomplikowane - pierwszy gracz rzuca kostką i porusza się pionkiem po planszy, na której znajdują się różnokolorowe pola. Kolory te odpowiadają barwom rozróżniającym karty - jest ich sześć. Gdy pionek zatrzyma się na polu o określonym kolorze, gracz bierze pierwszą z wierzchu kartę z odpowiedniego stosu i musi odpowiedzieć na rysunkowe pytanie. Jeśli odpowiedź jest właściwa (co może od razu sprawdzić), zabiera kartę; jeśli nieprawidłowa - odkłada kartę na spód. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zgromadzi przynajmniej po jednej karcie w danym kolorze.


Jest w tej prostej grze coś, co sprawia, iż dzieci nie mogą się od niej oderwać. Dorosłemu trudno to zrozumieć, bo pytania są bardzo łatwe (nawet dla młodszego kilkulatka), a na dodatek po kilku rozgrywkach zaczynają się powtarzać. Małym graczom najwyraźniej to jednak nie przeszkadza, o czym świadczą niezliczone kolejki rozgrywane pod rząd.


Rodzicom, którzy tak jak ja dostrzegają pewną monotonność i niewielkie skomplikowanie tej gry polecam, by razem z dzieckiem nieco zmodyfikowali zasady. Można na przykład poprosić małych graczy, by prócz wskazania właściwej odpowiedzi wyjaśnili, dlaczego właśnie ta, a nie inna. Można też zachęcić do budowania opowieści inspirowanej ilustracjami. Możliwości jest bardzo wiele - wystarczy trochę pomysłowości, a gra wciągnie nie tylko najmłodszych.


Ewa Świerżewska


nasza ocena

Ocena portalu Qlturka.pl 4

 

Mój pierwszy Quiz, Granna

 

Mój pierwszy Quiz, Granna

 

Mój pierwszy Quiz
w zestawie 90 kart, plansza, pionek i kostka
liczba graczy 1-4

prod. Granna
sugerowany wiek: 4-7 lat

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Warto przeczytać

Szkoła bez tajemnic - recenzja „Zagadek Obrazkowych 6+” Kapitana Nauki

Jeśli szukasz pomysłu na ciekawy prezent dla najstarszego przedszkolaka lub ucznia klasy I, koniecznie zaopatrz się w...


Czerpanie z tradycji – recenzja zestawu „Teatrzyk cieni”

Teatr cienie narodził się w Chinach w III w. p.n.e. i właśnie w krajach Dalekiego Wschodu zdobył największą...


Czy to hodowla zwierzątek? Tak. Borsuk przy telefonie – historia gry „Superfarmer”

Znacie „Superfarmera”? Pewnie tak. Ta kultowa gra planszowa dla dzieci ma już przecież blisko 70 lat. I...


Nie tylko dla fanów zegarków - recenzja gry „Poznajemy godziny”

Gdy byłam małą dziewczynką, z utęsknieniem czekałam na dzień, kiedy otrzymam pierwszy zegarek. Dzień ten oczywiście...


Smaczny kąsek dla odważnych kurczaków – recenzja gry „Polowanie na robale”

Popularyzacja matematyki jest moją idée fixe od dawna. Miłość do tej pięknej nauki staram się zaszczepić dzieciom...


Mały geniusz w dziecku
Każdy rodzic chce być dumny z osiągnięć swojej pociechy! Nasza rola nie polega jednak na „programowaniu gen...
Dziecko z ADHD. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel
Rodzice i nauczyciele to dwie strony tego samego medalu. Medalem jest nasze wyjątkowe dziecko. Jak sprawić,...
Onomatopeje, czyli pierwsze "słowa" w życiu dziecka
Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom i obcowaniu z budzącą się do życia przyrodą. W tym roku, wspólni...
Słodkich snów, maluszku
Jednym z najtrudniejszych zadań stających każdego dnia przed wieloma rodzicami jest położenie dziecka do łó...

Qlturka to portal, w którym znajduję cały świat kulturalny Polski w pigułce - ciekawe i warte odwiedzenia z dziećmi miejsca, interesujące pozycje książkowe, a także zaskakująco proste i nowatorskie pomysły na zajęcia plastyczne dla przedszkolaków.

Marta Szczepańska, nauczycielka przedszkola

Słów kilka o Helloween

Od zawsze miałam ambiwalentne uczucia w stosunku do świąt, które nie są zadomowione w naszej rodzimej tradycji, a obchodzenie ich to często wyraz mody na to, co zachodnie. W tym roku (...)

Czytam sobie - nowe tytuły