6. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci

Mała Warszawska Jesień niezmiennie zaprasza dzieci, jak i dorosłych na tydzień pełen muzycznych i dźwiękowych wrażeń, w dniach 16-25 września. Spotkamy się ponownie w Królikarni i w Zachęcie, a także w nowym, dla Małej WJ, miejscu Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski.

plakat

W Parku Rzeźby niezwykle kreatywna grupa panGenerator zaprezentuje interaktywną instalację Muzyka sfer. Tytułowe „sfery” to dźwiękowe piłki, którymi będzie można bawić się, przysłuchując, co dobrego dla ucha z tej zabawy wyniknie. Wrocławski kompozytor Sławomir Kupczak przygotuje wraz z uczniami ze szkoły muzycznej w Jeleniej Górze muzyczny performans zatytułowany Nie wiem. „Nie wiem” to stan, który inspiruje autora, stymuluje do dalszej pracy. W czasie performansu ucieleśnimy, ożywimy nie wiem za pomocą improwizacji. Do CSW zaprosimy na mikrooperę Milcząca rybka Jarosława Siwińskiego, według libretta Małgorzaty Kołcz. Utwór porusza sprawy codzienne, ważne, fundamentalne, w tym – dobrze znany nam wszystkim – problem wiecznego wyścigu z czasem i rozmijania się rodziców i dzieci we wzajemnych oczekiwaniach. Wszystko z właściwym autorom humorem i dystansem. Do Zachęty wybierzemy się „W poszukiwaniu głosu”. Przewodnikiem będzie Joanna Freszel – wspaniała sopranistka, która poprowadzi warsztaty wokalne. Sprawdzimy: z czego zbudowany jest nasz instrument, jak działa, jak z niego korzystać i jak o niego zadbać.

***   ***   ***

Muzyka sfer
Instalacja interaktywna
Park Rzeźby w Królikarni, ul. Puławska 113a
16 – 25 września, w godz. 10.00 – 18.00
Wernisaż 16 września, godz. 17.00
wstęp wolny
grupa panGenerator: Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski.

Kto nie lubi grać w piłkę?! A jeśli są wśród nas tacy? To może będą chcieli posłuchać piłek? Zapraszamy na murawę przed Królikarnią. Będą tam na Was czekać piłki dźwiękowe. Możecie je podrzucać, delikatnie odbijać i nasłuchiwać co z tego wyniknie. Może dźwięki ułożą się w niepowtarzalny koncert? Muzykę sfer? Dorośli czasem używają tego określenia mówiąc o muzyce w kosmosie. Naukowcy dyskutują, czy dźwięki w kosmosie istnieją. Zostawmy jednak podróże w kosmos na później, posłuchajmy „sfer” w Królikarni.

Nie wiem
Performance muzyczny w Parku Rzeźby w Królikarni, ul. Puławska 113a
17 września, godz. 11.00 i 16.00
wstęp wolny
Sławomir Kupczak muzyka
Łukasz Błażejewski (Prince Negatif) performer
Wykonawcy: uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze: Amelia Grenda, Natalia Hardej, Karolina Szocińska flety, Patrycja Piątek obój, Magdalena Lipska klarnet, Katarzyna Dowgiałło saksofon, Magdalena Latoch waltornia, Alicja Krajewska, Hubert Cel, Adrian Grębosz perkusja, Alicja Dąbrowska, Kaja Rudnicka, Bartosz Czyżewski skrzypce, Miłosz Andrzejewski altówka, Małgorzata Lewandowska wiolonczela

Jak to jest, kiedy nie wiem? Nie wiem co, nie wiem dlaczego, po co? Czy dostrzegamy tę chwilę, kiedy nie wiem staje się wiem? Na pewno doświadczyliście już tego. Mama pyta – czy coś jest zadane? Odpowiadacie – nie wiem. Tata pyta – gdzie rękawiczki, bo idziemy na sanki? Odpowiadacie –
nie wiem. Pani pyta na lekcji – co narysujecie, o czym napiszecie odpowiadanie? Nie wiem. A jednak rękawiczki znajdują się, lekcje zostają dorobione, opowiadanie napisanie, a rysunek wisi w szkolnej gazetce. Kompozytor też na początku nie wie, jak będzie ostatecznie brzmiał jego utwór. Jak to jest, kiedy rodzi się myśl, a potem mały goniec rusza na wędrówkę po naszym ciele, żeby dostarczyć wiadomość do rąk, może nóg, może gardła? Aby myśl stała się działaniem, ruchem, dźwiękiem. Czy dostrzeżemy ten moment? Nie wiem.

Milcząca rybka
Mikroopera
Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie, sala Laboratorium, ul. Jazdów 2
18 września, godz. 11.00 i 16.00

Wydarzenie biletowane

Jarosław Siwiński muzyka
Małgorzata Kołcz libretto
Grzegorz Ociepka reżyseria
Wykonawcy:
Aleksandra Świderek-Żakiewicz – sopran
Piotr Pieron – bas
Michał Górczyński – klarnet
Michał Styczyński – altówka
Małgorzata Kołcz – kontrabas
Dagny Baczyńska-Kissas – fortepian
Postaci: Mama, Tata, Synek Stefuś, Gadający Kot, Milcząca Rybka

Zapewne często zdarza Wam się słyszeć: dlaczego nie chcesz z nami iść? Spóźnimy się, szybciej! Ech, plany dzieci nie zawsze idą w parze z planami rodziców. Bywa, że negocjacje toczą się przez drzwi… jak w rodzinie Stefka. Stefek nie chce iść na operę, ma już dość, bo jego rodzice są śpiewakami i często gości u nich w pracy. W dodatku tytuł opery brzmi strasznie… Kot bierze stronę Stefka, a rybka komentować będzie wydarzenia we właściwym rybkom milczeniu. Skoro o operze mowa, a rodzice są śpiewakami, historia zostanie wyśpiewana. Jak się zakończy? Śpiewająco dobrze?

W poszukiwaniu głosu
warsztaty wokalne
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, sala multimedialna, Pl. Małachowskiego 3, wejście z tyłu budynku, od ul. Burschego
24 września, godz. 11.00 (dzieci w wieku 4-6 lat) i 16.00 (dzieci w wieku 7-12 lat)
Wydarzenie biletowane
Joanna Freszel przygotowanie i prowadzenie
Krystyna Raczyńska akompaniament

Głos – najbliższy nam instrument. Zawsze mamy go przy sobie. Czy znamy jego możliwości? Pewnie czasem sprawdzamy skalę głosu – oj rodzice dobrze to wiedzą, jak wpadamy w tzw. górne rejestry. Ale czy umiemy obliczyć skalę głosu? Czy wiemy jak głos modulować? Jaką ma barwę? W czasie warsztatów sprawdzimy, z czego zbudowany jest nasz instrument, jak działa, jak z niego korzystać i jak o niego zadbać. Naszym przewodnikiem w poszukiwaniu głosu będzie sopranistka. Sopran jest najwyższym głosem żeńskim. Jednak chłopcy mogą być zaskoczeni – ich głos niekiedy może brzmieć podobnie…

***   ***   ***

Mała Warszawska Jesień została zorganizowana w ramach 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
koncepcja i koordynacja / Paulina Celińska

Biuro festiwalu
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
tel./fax 22 831 06 07
tel. 22 635 91 38, 831 16 34 w.32
e-mail festival@warsaw-autumn.art.pl
www.warszawska-jesien.art.pl
www.facebook.com/WarszawskaJesień
Mała Warszawska Jesień /Paulina Celińska
pcelinska@gmail.com

Bilety
Bilety w cenie 5 zł dziecko, 15 zł osoba dorosła do kupienia
na godzinę przed wydarzeniami 18 i 24 września lub
w kasie Filharmonii Narodowej ul. Jasna 5,
pon.-sob. w godzinach 10.00-14.00 i 15.00-19.00.
oraz na www.biletomat.pl od 29 sierpnia
Więcej informacji na stronie www.warsaw-autumn.art.pl

Organizator
Związek Kompozytorów Polskich

Współorganizatorzy
Filharmonia Narodowa
Polskie Radio S.A., Program 2

Partner Związku Kompozytorów Polskich
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Partnerzy Festiwalu
Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski
Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr
Muzeum Rzeźby w Królikarni
Warszawska Opera Kameralna
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Partnerzy medialni Festiwalu
Telewizja Polska S.A.
Polskie Radio S.A.
„Polityka”
„Gazeta Wyborcza”
„Co Jest Grane 24”
„Wysokie Obcasy”
„Glissando”
Empik

Partnerzy medialni Małej Warszawskiej Jesieni
Radio Dzieciom
qlturka.pl
miastodzieci.pl
egaga.pl

Festiwal „Warszawska Jesień” dofinansowano ze środków miasta stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne”

„Mała Warszawska Jesień” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja”

Dodaj komentarz