„Kot w butach… i kapeluszach” – recenzja płyty

Kot w butach to dość popularny bohater utworów dla dzieci. Jest w piosenkach, bajkach i dłuższych opowieściach, niejednokrotnie wystawiany również na deskach teatrów dla najmłodszych. Wydawać by się mogło, że to „przejedzony” motyw. Nic bardziej mylnego. Sięgnijcie po płytę z serii „Tańcobajki”.

Tradycyjna to opowieść o trzech braciach, z których jeden, po śmierci ojca, otrzymuje w spadku kota. Kot uszczęśliwia swojego pana sprytem i odwagą i dość szybko doprowadza do wesela z bogatą właścicielką zamku. Niby banał, ale…

W pierwszej kolejności wykorzystałam płytę „Kot w butach … i kapeluszach” jako audiobook. Moje przedszkolaki wysłuchały muzycznej opowieści o kocie przeplatanej opowieściami czytanymi przez Wojciecha Malajkata. Szybko jednak zorientowałam się, że to świetny materiał na przedstawienie teatralne. Świetny, bo zawiera piosenki i teksty, ale również podkłady muzyczne. Czyli mamy drugie przeznaczenie płyty. Jest jeszcze trzecie i to jest coś, co zdecydowanie odróżnia publikację od tradycyjnych płyt z bajką muzyczną. To teksty. Ich autorem jest Marcin Wąsowski. I wierzcie mi, to nie są banalne utwory, które muzycznie opowiadają treść. Wszystkie piosenki świetnie sprawdzają się jako teksty terapeutyczne. Więc „uwierz w siebie i wstań”, pamiętaj, ze „strach ma wielkie oczy” a „w sercu cała prawda”, zrozum, że „pozory mylą”, a „szczęściu trzeba pomagać”. Ten aspekt terapeutyczny pozwala wykorzystać płytę do rozmów na trudne tematy w gabinecie pedagoga, z nauczycielem czy rodzicem; rozmawiać o życiowych wartościach, emocjach i problemach.

Piosenki śpiewa wokalista, gitarzysta i nauczyciel muzyki – Łukasz Jemioła. Śpiewa w rytmach jazzu, retro i współczesnego beatu, śpiewa, zapraszając do tańca. Wspomniany już Wojciech Malajkat czyta teksty swoim ciepłym głosem. Wszystko to składa się na niezapomniana artystyczną ucztę.

„Kot w butach… i kapeluszach” to estetycznie i ładnie wyprodukowana płyta. W pomarańczowo-niebieskiej tonacji jest okładka, sama płyta i mini książeczka z tekstami, która jest bardzo ładnie zilustrowana. Niewiele tam piosenek, oprócz rozgrzewki do tańca, zaledwie sześć utworów z tekstami plus wersje instrumentalne. Pozostałe sześć utworów to teksty bajki.

Polecam – ciekawa, bardzo wpadająca w ucho płyta, do wykorzystania na wiele sposobów. Taki „Kot w butach” w innowacyjnej wersji.

Iwona Pietrucha
Ocena 5

tańcobajki

Kot w butach… i kapeluszach

Autor: Marcin Wąsowski
Ilustrator: Agnieszka Kosiorek
Tańcobajki
wiek 6+

Patronat portalu Qlturka.pl

Dodaj komentarz