W poMyskowie - Liściaki

Dodano: 2009-11-03

Tegoroczna jesień nie pozwoliła nam długo cieszyć się kolorowymi liśćmi na drzewach. Przyszło nagłe ochłodzenie i liście szybko opadły.


Nazbierajmy więc ich piękny bukiet i pobawmy się w tworzenie liściaków, czyli zwierzątek z liści. Potrzebne będą świeże liście w różnych kolorach, pochodzące z różnych drzew (suche liście są zbyt kruche). Dodatkowo bezbarwna taśma klejąca, klej, papier i flamastry. Zabawa polega na wytężeniu wyobraźni i uformowaniu liścia w taki sposób, aby kształtem przypominał jakieś zwierzątko. Można go składać i wyginać na różne sposoby. Pomocne będzie sklejanie ze sobą krawędzi liścia taśmą klejącą. Na koniec należy dorysować oczy, dzioby, uśmiechy i inne potrzebne elementy zwierzątka. Można narysować je bezpośrednio na liściu, na przyklejonej do liścia taśmie klejącej lub na papierze, który należy przykleić do liścia klejem.

 

Zabawę można rozszerzyć o lekcję botaniki i spróbować z dzieckiem nazywać drzewa, z których pochodzą nazbierane liście. Oczywiście można bawić się już na spacerze, bez dodatkowych przyborów, po prostu wyginać i składać liście w różne kształty i wyobrażać sobie zwierzątka. Niestety większość takich liściastych zwierzątek nie jest trwała, gdyż liście, wysychając, wyginają się i zwierzątka mogą zmienić kształt.

 

Oto przykłady takich zwierzątek:

 

Ptaki, na przykład łabędzie, kaczki.

W poMyskowie - Liściaki_1

 

W poMyskowie - Liściaki_2

 

W poMyskowie - Liściaki_3

 

W poMyskowie - Liściaki_4

 

W poMyskowie - Liściaki_5


Powstały one poprzez złożenie liścia na pół i sklejenie taśmą krawędzi liścia. Ptaki mają główki wycięte z papieru i przyklejone do ogonka liścia klejem.

 

 

Pełzające zwierzątka

 

W poMyskowie - Liściaki_6

 

W poMyskowie - Liściaki_7

 

Powstały one poprzez złożenie liścia na pół i sklejenie taśmą krawędzi liścia w okolicy ogonka. Oczy namalowane zostały na taśmie.

 

Życzę wesołej i twórczej zabawy !!!

 

Monika Klejman - prowadzi bloga: www.pomyskowo.blogspot.com

 

 	W poMyskowym Świecie - Malowanie piasku

 

drukuj powrót
poleć artykuł
Mały geniusz w dziecku
Każdy rodzic chce być dumny z osiągnięć swojej pociechy! Nasza rola nie polega jednak na „programowaniu gen...
Dziecko z ADHD. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel
Rodzice i nauczyciele to dwie strony tego samego medalu. Medalem jest nasze wyjątkowe dziecko. Jak sprawić,...
Onomatopeje, czyli pierwsze "słowa" w życiu dziecka
Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom i obcowaniu z budzącą się do życia przyrodą. W tym roku, wspólni...
Słodkich snów, maluszku
Jednym z najtrudniejszych zadań stających każdego dnia przed wieloma rodzicami jest położenie dziecka do łó...

Cieszy mnie, że istnieje portal traktujący dzieci na tyle poważnie, żeby proponować im prawdziwą kulturę na wysokim poziomie. Qlturka.pl kreuje kulturalny smak najmłodszych, jednocześnie szanując ich wrażliwość.

Martyna Samecka, mama Fruzi, ilustratorka-amatorka

Różowe marzenia

Mój synek marzy, jawnie i prosto informując dorosłych o swych pragnieniach. Dorosłym nie podobają się jednak te marzenia. Są negowane poprzez słowa, zdziwione spojrzenia, zniesmaczone (...)

Wytwórnik domowy Agata Królak