ABC wielkich dzieł - Zabawy dziecięce

Dodano: 2008-11-11

W cyklu "ABC wielkich dzieł" przedstawiamy obrazy malowane przez największych artystów z całego świata żyjących w różnych okresach, tworzących różnymi technikami, utrwalających najróżniejsze tematy.

 

Pieter Bruegel (1525-1569) był malarzem flamandzkim. Na początku uczył się fachu u różnych nauczycieli, a gdy się już odpowiednio rozwinął, wstąpił do cechu malarskiego. Oznacza to, że był dobrym malarzem i miał talent, gdyż żeby wstąpić do cechu, trzeba było wykazywać się zdolnościami i potencjałem.

 

Jako że Bruegel często malował obrazy o tematyce wiejskiej, nazywany był malarzem „chłopskim". Co ciekawe, artysta sam zaczął pomijać literę h podpisując swoje dzieła, dlatego współcześnie znany jest zarówno jako Bruegel i jako Brueghel. Choć historycy sztuki badają usilnie życie malarza, wciąż jest wiele niezgodności co do faktów z jego biografii. Wiadomo na pewno, że jego żoną została córka pierwszego mistrza artysty, a także to, że miał z nią dwóch synów, którzy również zajęli się malarstwem. Niestety ojcu nie było dane wprowadzać ich w tajniki sztuki, gdyż zmarł, gdy byli mali.

 

Zabawy dziecięce - Pieter Bruegel

 

Obraz Zabawy dziecięce (1560) przedstawia mnóstwo dzieci (jest ich ok. 230!!!), wyraźnie zajętych zabawą. Widać, że są w ciągłym ruchu - jak to dzieci. Biegają, skaczą, fikają koziołki, bawią się hula-hop, walczą na miecze, wspinają się na drzewa, szaleją na trzepaku, grają na instrumentach, jeżdżą na koniu na biegunach i robią jeszcze mnóstwo innych rzeczy. Bruegel przedstawił na obrazie 92 różne zabawy i gry dziecięce. Wiele z nich to zabawy wywodzące się ze wsi i tam nadal kultywowane. Ale kto powiedział, że w mieście też nie ma takich zabaw? Dzieło Bruegela jest swoistym oknem na świat dziecięcy - patrząc na nie, od razu chce się bawić razem z przedstawionymi dziećmi.

 

Ciekawostki i symbole 

  • Bruegel na swych obrazach często malował liczne postacie, a także mnóstwo scen z życia, bawiąc i ucząc jednocześnie,
  • Towarzystwo Kształcenia Alternatywnego (http://towarzystwo.tak.opole.pl ) prowadziło projekt, w ramach którego zbudowano miasteczko przypominające to z obrazu i bawiono się w ten sam sposób,
  • na obrazie przedstawiono zakazane gry, np. gra astragalami - kośćmi. Była ona zakazana, gdyż grało się na pieniądze. W czasach współczesnych Bruegelowi zabronionych było wiele gier, uważano bowiem, że granie jest złe i niemoralne. Do zakazanych gier należały karty (palono je na stosach) czy nawet szachy, bo grając w nie, ludzie często się wzburzali i wdawali w bójki.

 

Kamila Solecka

drukuj powrót
poleć artykuł
Mały geniusz w dziecku
Każdy rodzic chce być dumny z osiągnięć swojej pociechy! Nasza rola nie polega jednak na „programowaniu gen...
Dziecko z ADHD. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel
Rodzice i nauczyciele to dwie strony tego samego medalu. Medalem jest nasze wyjątkowe dziecko. Jak sprawić,...
Onomatopeje, czyli pierwsze "słowa" w życiu dziecka
Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom i obcowaniu z budzącą się do życia przyrodą. W tym roku, wspólni...
Słodkich snów, maluszku
Jednym z najtrudniejszych zadań stających każdego dnia przed wieloma rodzicami jest położenie dziecka do łó...

Dzieci są jedynymi uczestnikami kultury, którym kontakt ze złą sztuką może wyrządzić krzywdę. Ogromnie cenię Qlturkę za to, że pokazuje, co w sztuce dla najmłodszych dobre, ciekawe i warte uwagi. Nie wyobrażam sobie już sieci bez tego miejsca.

Alicja Morawska Rubczak, badacz i krytyk teatru dla dzieci, kuratorka małych Warszawskich Spotkań Teatralnych

Coś z niczego