ABC wielkich dzieł - Zabawy dziecięce

Dodano: 2008-11-11

W cyklu "ABC wielkich dzieł" przedstawiamy obrazy malowane przez największych artystów z całego świata żyjących w różnych okresach, tworzących różnymi technikami, utrwalających najróżniejsze tematy.

 

Pieter Bruegel (1525-1569) był malarzem flamandzkim. Na początku uczył się fachu u różnych nauczycieli, a gdy się już odpowiednio rozwinął, wstąpił do cechu malarskiego. Oznacza to, że był dobrym malarzem i miał talent, gdyż żeby wstąpić do cechu, trzeba było wykazywać się zdolnościami i potencjałem.

 

Jako że Bruegel często malował obrazy o tematyce wiejskiej, nazywany był malarzem „chłopskim". Co ciekawe, artysta sam zaczął pomijać literę h podpisując swoje dzieła, dlatego współcześnie znany jest zarówno jako Bruegel i jako Brueghel. Choć historycy sztuki badają usilnie życie malarza, wciąż jest wiele niezgodności co do faktów z jego biografii. Wiadomo na pewno, że jego żoną została córka pierwszego mistrza artysty, a także to, że miał z nią dwóch synów, którzy również zajęli się malarstwem. Niestety ojcu nie było dane wprowadzać ich w tajniki sztuki, gdyż zmarł, gdy byli mali.

 

Zabawy dziecięce - Pieter Bruegel

 

Obraz Zabawy dziecięce (1560) przedstawia mnóstwo dzieci (jest ich ok. 230!!!), wyraźnie zajętych zabawą. Widać, że są w ciągłym ruchu - jak to dzieci. Biegają, skaczą, fikają koziołki, bawią się hula-hop, walczą na miecze, wspinają się na drzewa, szaleją na trzepaku, grają na instrumentach, jeżdżą na koniu na biegunach i robią jeszcze mnóstwo innych rzeczy. Bruegel przedstawił na obrazie 92 różne zabawy i gry dziecięce. Wiele z nich to zabawy wywodzące się ze wsi i tam nadal kultywowane. Ale kto powiedział, że w mieście też nie ma takich zabaw? Dzieło Bruegela jest swoistym oknem na świat dziecięcy - patrząc na nie, od razu chce się bawić razem z przedstawionymi dziećmi.

 

Ciekawostki i symbole 

  • Bruegel na swych obrazach często malował liczne postacie, a także mnóstwo scen z życia, bawiąc i ucząc jednocześnie,
  • Towarzystwo Kształcenia Alternatywnego (http://towarzystwo.tak.opole.pl ) prowadziło projekt, w ramach którego zbudowano miasteczko przypominające to z obrazu i bawiono się w ten sam sposób,
  • na obrazie przedstawiono zakazane gry, np. gra astragalami - kośćmi. Była ona zakazana, gdyż grało się na pieniądze. W czasach współczesnych Bruegelowi zabronionych było wiele gier, uważano bowiem, że granie jest złe i niemoralne. Do zakazanych gier należały karty (palono je na stosach) czy nawet szachy, bo grając w nie, ludzie często się wzburzali i wdawali w bójki.

 

Kamila Solecka

drukuj powrót
poleć artykuł
Mały geniusz w dziecku
Każdy rodzic chce być dumny z osiągnięć swojej pociechy! Nasza rola nie polega jednak na „programowaniu gen...
Dziecko z ADHD. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel
Rodzice i nauczyciele to dwie strony tego samego medalu. Medalem jest nasze wyjątkowe dziecko. Jak sprawić,...
Onomatopeje, czyli pierwsze "słowa" w życiu dziecka
Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom i obcowaniu z budzącą się do życia przyrodą. W tym roku, wspólni...
Słodkich snów, maluszku
Jednym z najtrudniejszych zadań stających każdego dnia przed wieloma rodzicami jest położenie dziecka do łó...

Qlturka to skarbnica pomysłów, jak twórczo spędzić czas dzieckiem; sito, które pomaga wybierać co dobre i bezpieczne dla naszych maluchów oraz pigułka wiedzy o mądrych i pięknych książkach.
Nie ma dnia, żebyśmy tu nie zaglądali!

Ula Morga, właściciel pracowni animacji Esy-floresy, mama Mikołaja (4 l.)

Dzieciaki Górą – Świętujemy Dzień Dziecka i 7 urodziny EXPERYMENTU