Udostępnij

Odkryte na jubileusz - recenzja książki "Nieznane przygody Mikołajka"

Dodano: 2009-10-19

W listopadzie na półkach księgarń pojawi się najnowszy zbiór opowiadań o Mikołajku i jego kumplach ze szkoły. Tom nosi tytuł "Nieznane przygody Mikołajka" i zawiera 10 opowiadań zebranych z okazji 50. urodzin Mikołajka. Co najbardziej zaskakuje w tej książce to fakt, że czaka na nią co najmniej kilka pokoleń, a wszystko właśnie dlatego, że pierwsze opowiadanie o przygodach niesfornego chłopca pojawiło się przed pięcioma dekadami i od tamtego czasu niezmiennie nas bawi.

 

Proszę się nie martwić, na szczęście Mikołajek się nie zestarzał, a jego wiek jest przez to co najmniej tajemniczy. W rzeczywistości chłopiec i jego wyjątkowi koledzy dalej chodzą do szkoły, w której uczy ta sama Nauczycielka; psocą na przerwach i starają się unikać Rosoła, który każe sobie "patrzeć głęboko w oczy". Nic w tej materii się nie zmieniło. Warto także wspomnieć, że pierwsze opowiadanie z najnowszego tomu, pt. "Jajko wielkanocne", jest jednocześnie pierwszym, jakie w ogóle zostało napisane i pojawiło się w łamach gazety "Sud-Ouest Dimanche". Pozostałe 9 historyjek zostało znalezionych w archiwum Goscinnego przez jego córkę Annę, a ilustracje specjalnie na tę okazję przygotował jak zwykle Jean-Jaques Sempé.

 

Tak jak we wszystkich poprzednich częściach w książce spotykamy radosną i nieposkromioną grupę przyjaciół Mikołajka, którzy, choć bardzo się starają, jakoś nigdy nie mogą nie napsocić . Alcest niezmiennie je i jest cały umorusany owym jedzeniem, Euzebiusz w każdej sytuacji chętnie przywali w nos, Gotfryd jest najbogatszy i chwali się tym w każdej możliwej sytuacji, Kleofas najgorzej się uczy, ale za to jako jedyny ma telewizor, a tata Rufusa dalej jest policjantem. Do tego dochodzą jeszcze Joachim i Maksencjusz. Razem wszyscy tworzą mieszankę niesamowitej energii i mnóstwa ciekawych pomysłów.

 

Ponadczasową wartość książki niezmiennie stanowią niezwykłe opowiadania, które już od 50 lat śmieszą i tych starszych, i tych młodszych. Niezwykła uniwersalność treści, umiejętne opisywania świata z perspektywy dziecka i lekkość - to główne cechy wszystkich wydanych do tej pory opowiadań. Od tego opisu nie odstaje także najnowszy tom pt. "Nieznane przygody Mikołajka". Nie zabraknie w nim także trochę przerysowanych, ale jakże zabawnych rodziców z ich przyzwyczajeniami, kompleksami i nieraz bardzo widoczną hipokryzją.

 

Wszystko to składa się na książkę, którą warto upolować w księgarni i delektować się wspólnie z rodziną, a której postawić można tylko jeden zarzut - jest zdecydowanie za krótka. Ledwo zacznie się czytać, a już zbliża się koniec ostatniego, dziesiątego opowiadania.

 

Kamila Solecka

 

Nieznane przygody Mikołajka

 

Nieznane przygody Mikołajka

René Goscinny & Jean-Jacques Sempé
przeł. Barbara Grzegorzewska

wyd. Znak, 2009

sugerowany wiek: 6+

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Warto przeczytać

Nic nie dzieje się przez przypadek – recenzja książki „Zenek i mrówki”

Wprost nie mogę uwierzyć w swoje szczęście i nie będę ukrywała sympatii do podjętego przez Andrzeja Grabowskiego w...


Trudno uwierzyć, że tyle przygód zmieściło się w jednej książce – recenzja książki „Kuba Guzik i Dzika Trzynastka”

Załóżmy, że po pierwszej części przygód Kuby Guzika i maszynisty Łukasza wiedziałam, czego mogę się...


Autorski Przegląd Książek dla Dzieci Małgorzaty J. Berwid – część 8

Wielu młodych rodziców uważa, że sadzanie dziecka przed komputerem lub telewizorem nie ma negatywnego wpływu na jego...


Książka prosta w przekładzie - recenzja książki "Miasteczko Mamoko"

Ten duet autorsko-ilustratorski już znamy, i choć przy poprzedniej książce współautorka nosiła inne nazwisko, to...


Badziewne ilustracje psują gust

Większość rodziców pragnie, by w przyszłości ich pociechy miały tak zwany dobry gust. Dorośli marzą, że gdy ich...


Koncentracja uwagi – kilka rad dla rodziców
Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi na wykonywanym zadaniu. Niedostateczny jej poziom może przejawi...
Czy każda książka jest dobra dla dziecka?
Często w książkach dla dzieci, które w założeniu mają pokazywać najmłodszym, jakie są konsekwencje niewłaśc...
Macocha i ojczym w życiu dziecka
Role mamy i taty nie są łatwe. Nieraz w wychowywaniu dzieci pojawiają się problemy mniejsze lub większe. Ni...
Wszystko o dziecięcym temperamencie
Wychowanie dziecka to proces, na który wpływ ma wiele czynników. Zwykle wymieniamy: umiejętności wychowawcz...

Cieszy mnie, że istnieje portal traktujący dzieci na tyle poważnie, żeby proponować im prawdziwą kulturę na wysokim poziomie. Qlturka.pl kreuje kulturalny smak najmłodszych, jednocześnie szanując ich wrażliwość.

Martyna Samecka, mama Fruzi, ilustratorka-amatorka

My - bywalcy Krainy Nibylandii

Obserwując dzieci, które właśnie teraz mają czas swojego dzieciństwa, nie mogę się nadziwić, jak wszystko diametralnie się zmieniło. Pomyśleć, że zaledwie 30 lat temu z wypiekami (...)

Góra ponura i inne wiersze