Artykuł archiwalny

Z myślą o młodych miłośnikach sztuki - Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodano: 2009-08-10

Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje od września zajęcia dla grup ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - w galeriach stałych i na wystawach czasowych. Oferta MNW przewiduje również zajęcia z przedszkolakami, jak też familijne odwiedziny. Warto zapoznać się z ofertą i podjąć decyzję, gdyż zajęcia w Muzeum cieszą się ogromnym powodzeniem.


Lekcje muzealne dla grup uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadzone są przez współpracowników Ośrodka Oświatowego MNW. Warto wspomnieć, że nauczyciele mają prawo realizować z klasą szkolną własny program na terenie Muzeum, po zgłoszeniu tego w Ośrodku Oświatowym. Lekcje można zamówić od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 wyłącznie pod numerem telefonu 022 621-10-31 wew. 246.

 

Tematy lekcji muzealnych, proponowanych zorganizowanym grupom przedszkolaków i uczniów klas I-III:


Ptaki, robaki i inne zwierzaki

Na godzinę sale muzealne zamieniają się w obszar bezkrwawych łowów - dzieci stają się myśliwymi, poszukującymi ukrytych na obrazach ssaków, ptaków i owadów, rozmawiają o ich życiu i zwyczajach, rozwiązują zagadki utrwalające nowo poznane słowa oraz bawią się wykonanymi przez siebie papierowymi zwierzątkami, zaprojektowanymi przez studentkę Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP - Agnieszkę Mikołajewską.

 

Zajęcia w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. z  Archiwum Ośrodka Oświatowego MNW


Ożywione obrazy
Każdy obraz to fragment opowieści, baśni, historii. Dzieci będą miały okazję stać się porwaną królewną z obrazu Witolda Wojtkiewicza lub kapitanem okrętu, walczącym ze sztormem z XVII-wiecznego pejzażu. Ożywić obrazy pomogą papierowe zabawki zaprojektowane przez studentów Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP - Małgorzatę Mozolewską i Adriana Podbielskiego.

 

Zajęcia w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. z  Archiwum Ośrodka Oświatowego MNW


Poznajemy świat barw

Dzieci będą miały okazję przekonać się, co się stanie, gdy zmieszają kolor niebieski z żółtym, a także czy istnieje tylko jeden kolor czerwony. Proponowane zabawy i ćwiczenia podczas lekcji mają na celu zapoznanie dzieci z problematyką barw oraz zasadami ich stosowania w malarstwie.


Pory roku - pory dnia
W Galerii Malarstwa Polskiego dzieci będą się starały odróżnić na obrazie wiosnę od lata, świt od zmierzchu. Co robi artysta, chcąc namalować noc - czy maluje wszystko w czarnych kolorach? Proponowane rozmowa oraz ćwiczenia rysunkowe mają skupić uwagę dzieci na oglądanych dziełach i pobudzić ich wyobraźnię.

 

Zajęcia w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. z  Archiwum Ośrodka Oświatowego MNW

 

Wyprawa w zaświaty
Lekcja odbywa się w Galerii Sztuki Egipskiej. Poznając mit o Ozyrysie i zwiedzając jego królestwo, dzieci zapoznają się z najważniejszym elementem kultury egipskiej - wiarą w życie pozagrobowe.

 

W pracowni artysty
Namalowanie obrazu czy stworzenie rzeźby wymaga talentu, czasu oraz specjalnych narzędzi - na zajęciach dzieci poznają różne techniki malarskie i rzeźbiarskie, oraz przybory służące do wykonywania dzieł sztuki.

 

Zajęcia w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. z  Archiwum Ośrodka Oświatowego MNW

 

Niedzielne zajęcia dla dzieci i młodzieży z rodzicami

Do każdej wystawy czasowej organizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowywany jest specjalny program edukacyjny zarówna dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Informacji o planowanych wystawach i terminach zajęć należy szukać na stronie www.mnw.art.pl.

 

Muzeum Narodowe zachęca do udziału w Programie dla Rodzin, adresowanym do rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 10 lat. To propozycja twórczego spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym w galeriach muzealnych i na wystawach czasowych. Jego celem jest spotkanie dzieci i dorosłych na gruncie sztuki, wspólne rozwiązywanie problemów, rozwijanie wrażliwości oraz wzbogacanie wiedzy. Program opiera się na założeniu, że nie ma osób niezdolnych do kontaktu ze sztuką oraz pozbawionych zdolności twórczych. Zapisy na kolejną edycję PDR rozpoczną się 1 września wyłącznie telefonicznie pod nr 022 621-10-31 wew. 227, w godz. 9-15. Zasady uczestnictwa, koszt warsztatu i inne szczegóły znajdą Państwo na: www.mnw.art.pl (w zakładce Ośrodek Oświatowy, Program dla Rodzin).

 

Informacje zebrała Edyta Kolasińska-Bazan, fot. z  Archiwum Ośrodka Oświatowego MNW

 

Muzeum Narodowe w Warszawie

Al. Jerozolimskie 3

tel. centrala 022 621-10-31, Informacja 022 629-30-93.
Ośrodek Oświatowy, tel. 022 621-10-31 wew. 227, tel. 022 629-50-60. Rezerwacja zajęć wyłącznie telefonicznie: 022 621-10-31 wew. 246

www.mnw.art.pl

 

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Warto przeczytać

Niewidzialna wystawa

Czy czasem zastanawialiście się, jak to jest być niewidomym? Jeśli wasza odpowiedź brzmi „tak" i chcielibyście...


,,Radio Złote Przeboje dla dzieci - Bajkowe Piosenki" - płyta dla dzieci i dorosłych!

Radio Złote Przeboje przygotowało dla swoich słuchaczy i ich pociech kompilację piosenek z klasycznych polskich bajek....


"Agencja z o.o." w cyklu Z półki Qlturki w RMF Classic

Magda Wosik i Piotr Rychel zapraszają czytelników (już nieco starszych) do „Agencji z o.o.". Za jej...


Qlturka tv - Ziuzia

W cyklu "Wydawcy i autorzy o swoich książkach" Katarzyna Kucharska z wydawnictwa Tashka opowiada o książce...


"Wielka księga portretów zwierząt" w cyklu Z półki Qlturki w RMF Classic

"Wielka księga portretów zwierząt" jest unikalnym na skalę światową przykładem książki dla dzieci,...


Mały geniusz w dziecku
Każdy rodzic chce być dumny z osiągnięć swojej pociechy! Nasza rola nie polega jednak na „programowaniu gen...
Dziecko z ADHD. Rodzice i nauczyciele mają wspólny cel
Rodzice i nauczyciele to dwie strony tego samego medalu. Medalem jest nasze wyjątkowe dziecko. Jak sprawić,...
Onomatopeje, czyli pierwsze "słowa" w życiu dziecka
Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom i obcowaniu z budzącą się do życia przyrodą. W tym roku, wspólni...
Słodkich snów, maluszku
Jednym z najtrudniejszych zadań stających każdego dnia przed wieloma rodzicami jest położenie dziecka do łó...

Qlturka to skarbnica pomysłów, jak twórczo spędzić czas dzieckiem; sito, które pomaga wybierać co dobre i bezpieczne dla naszych maluchów oraz pigułka wiedzy o mądrych i pięknych książkach.
Nie ma dnia, żebyśmy tu nie zaglądali!

Ula Morga, właściciel pracowni animacji Esy-floresy, mama Mikołaja (4 l.)

Impresje na temat DZIECKO - Spotkałem szczęśliwe dzieci

W pałacu w Chlewiskach spotkałem szczęśliwe dzieci. Pracowały w stajni. Zajmowały się oporządzaniem koni, siodłaniem ich i przygotowaniem do jazdy. Udzielały też lekcji początkującym (...)

Zestaw urodzinowy