Artykuł archiwalny

PIASECZNO - Targi Edukacyjne - Hala GOSiR

Dodano: 2013-03-20

Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza na atrakcje, jakie przygotowało na sobotnie Pierwsze Piaseczyńskie Targi Edukacyjne, które odbędą się w hali GOSiR. Start o godzinie 10:00. Polecamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 marca 2013 r., godz. 10.00-18.00
Pierwsze Piaseczyńskie Targi Edukacyjne

 

Informacja od organizatora:
Serdecznie zapraszamy Państwa wraz z dziećmi na Pierwsze Piaseczyńskie Targi Edukacyjne, w których Muzeum Pałac w Wilanowie ma zaszczyt uczestniczyć.


Przygotowaliśmy wiele ciekawych propozycji:

- warsztaty:
Codzienne niecodzienne stroje Jana III Sobieskiego - w trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się, kto wchodził w skład familii króla Jana III (królowa Maria Kazimiera d' Arquien - „Marysieńka", synowie: Jakub, Aleksander, Konstanty, Jan, córka - Teresa), w co ubierali się na co dzień i od święta król Jan III i królowa Maria Kazimiera d' Arquien („strój polski" - żupan, kontusz, pas kontuszowy; suknia z gorsetem), w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę (np. róż, puder, czernidło, muszka), jakie modne były w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania (np. wysoko podgolona czupryna, fryzura à la Fontange, fryzura à la lion), kto troszczył się o garderobę królewską (szatny), jak urządzić swój mini warsztat krawiecki.


Oto niektóre atrakcje dla dzieci: lektura książeczki „Codzienne niecodzienne stroje Jana III Sobieskiego", rozpoznawanie po fakturze i splocie nitek różnych rodzajów tkanin (np. aksamit, welur, wełna, jedwab, koronka), gałgankowe wyklejanki („Ubierz z szykiem szlachciankę Mariannę i szlachcica Bartłomieja!"), mierzenie elementów „stroju polskiego" - żupana i pasa kontuszowego.

 

Kaligrafia - (nie)zapomniana sztuka - warsztaty są adresowane nie tylko do miłośników kaligrafii, ale również do osób, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór stawiamy sobie kursywę angielską, która była krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. W piśmie angielskim poszczególne litery są smukłe i czytelne, a zarazem o nieco fantazyjnych kształtach. Pisanki angielskiej w uproszczonej wersji uczymy się po dziś dzień w szkole, ale po kilku latach nauki wyrabiamy już swój własny charakter pisma, zapominając o odpowiednim kącie nachylenia liter, który wynosi w przypadku tego kroju pisma 55°, o owalności i ozdobności liter, itd.


Warsztaty mają formułę „otwartą", a ich uczestnicy sami decydują o intensywności i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, których celem jest doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter o fantazyjnych kształtach.

 

Oto atrakcje, które dla Państwa przygotowaliśmy:
Od A do Z, czyli kaligrafia bez tajemnic - zanim zasiądą Państwo przed pulpitami, udzielimy kilku cennych wskazówek, które z pewnością pomogą Państwu w krótkim czasie stać się mistrzami kaligrafii. Podpowiemy, w jaki sposób należy trzymać obsadkę, pokażemy, jak kreśli się różnej grubości linie, przypomnimy o właściwej pozycji ciała w trakcie pisania.


W Scriptorium Villa Nova - co każdy skryba zawsze miał w zasięgu ręki, kiedy zasiadał przed pulpitem? W czasie warsztatów poznają Państwo pilnie strzeżoną przez wiele dziesiątek lat recepturę atramentu, który zwał się niegdyś inkaustem. Dlaczego gęsie pióro zasłużyło na miano najpopularniejszego przyboru do pisania? Dlaczego niektórzy skrybowie podpisywali swoje kałamarze własnym imieniem? Tego wszystkiego dowiedzą się Państwo, będąc w Scriptorium Villa Nova.


Na usługach Jego królewskiej Mości w roli skryby - spod pióra sekretarza królewskiego wychodziło wiele ważnych dokumentów. Aby zostać sekretarzem królewskim, należało bardzo dużo ćwiczyć, by wyrobić sobie rękę w kreśleniu kształtnych liter. A jeśli król Jan III powołałby Państwa na swojego sekretarza?! Przed Państwem okres próbny, w czasie którego należy pokazać, że nie mają Państwo sobie równych w piśmie angielskim! Krok po kroku nauczymy Państwa kreślić małe i wielkie litery w stylu pisma angielskiego.


Ornamentowy zawrót głowy w pracowni iluminatora - wprowadzimy Państwa w świat dawnych ozdobników tekstów. Dowiedzą się Państwo, co to jest bordiura, rubryka, iluminacja, ornament. Podpowiemy Państwu, jak można je wykorzystać w tekście, aby zadziwiał on swoją kunsztownością i artyzmem.


Kaligrafia - (nie)zapomniana sztuka - czy KALIGRAFIA rzeczywiście oznacza tylko sztukę pięknego pisania? A może jest to również „sztuka cierpliwości"? O prawdziwości tej tezy dzieci będą mogły same się przekonać kreśląc małe i duże litery na kartach do ćwiczeń, oczywiście w stylu pisma angielskiego.


Skrzydlate stwory w pałacu w Wilanowie - wystarczy poprawić tuszem zarysy skrzydlatych potworów, pokolorować je, a w mgnieniu oka staną się one jeszcze straszniejsze...

 

Spotkania z wydrą Robakiem
Zapraszamy do poznania historii czworonożnego pupila króla Jana III - wydry, zwanej Robakiem. Na warsztatach poznamy losy tego sympatycznego zwierzątka, dowiemy się też, jak wytropić wydrę i inne parkowe zwierzęta oraz własnoręcznie wykonamy pluszowe wydrorobaki. Każdy uczestnik będzie miał też okazję wziąć udział w konkursie i w losowaniu nagród na najlepszego tropiciela parkowych zwierząt.

 

Spektakl teatralny „Dziadek do orzechów" wg E.T.A. Hoffmanna
Najmłodszym widzom i ich rodzicom proponujemy niezwykłe przedstawienie według „Dziadka do orzechów" E.T.A. Hoffmanna z muzyką Piotra Czajkowskiego. W wigilijny wieczór Klara oczekuje na pierwszą gwiazdkę, a tym samym na prezenty, które rodzice przygotowali pod choinkę dla dzieci. Nagle zjawia się nieoczekiwany gość - ojciec chrzestny Klary, który zawsze przynosi niezwykłe prezenty. Tak jest i tym razem. Ojciec chrzestny przynosi dziwnie wyglądającego, niepozornego dziadka do orzechów. Ale, jak się później okazuje, nie jest to zwykły przedmiot. Noc pokaże, jak wiele kryje w sobie magii i tajemnic. Przedstawienie jest zrealizowane w planie żywym (aktorzy) oraz planie lalkowym (płaskie marionetki wg wzorów XVIII-wiecznych animowane od góry).


Występują: Maria Reif i Alina Więckiewicz.

 

Warsztaty będą odbywały się w godz. 10.00-18.00. Spektakl rozpocznie się o godz. 14.30.


Na naszych stanowiskach uzyskają Państwo informacje na temat pełnej oferty edukacyjnej Muzeum Pałacu w Wilanowie. Będą mieli Państwo również możliwość zakupu naszych wydawnictw.


Dodatkowe informacje o Targach Edukacyjnych Edu Fun Family:
http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=91&id=4535

 


Miejsce:
hala sportowa GOSIR
ul. Gen. W. Sikorskiego 20
Piaseczno

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Nareszcie portal na świetnym poziomie, który z radością odwiedzam razem z dzieckiem. Pomysły na wspólne spędzanie czasu - nie tylko poza domem, ale także przy ciekawej książce czy muzyce. Gorąco polecam.

Joanna Dark, piosenkarka, mama ośmiolatka

Sprawdź, czy jesteś świadomym rodzicem