Artykuł archiwalny

TORUŃ - "Brygada Misiek" - Teatr Baj Pomorski

Dodano: 2013-10-22

Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu jeszcze w tym tygodniu gra BRYGADĘ MISIEK, przedstawienie w reżyserii Tomasza Mana, które miało swoją premierę podczas rozpoczęcia Festiwalu SPOTKANIA. Polecamy!

 

 

 

 


24.10.2013 (czwartek), godz. 10.00
25.10.2013 (piątek), godz. 9.30
27.10.2013 (niedziela), godz. 16.30

BRYGADA MISIEK


Informacja od organizatora:
Proponujemy Państwu bilety na niedzielne przedstawienie do rozdania widzom i czytelnikom w konkursach. Osoby zainteresowane bezpłatnymi podwójnymi zaproszeniami do konkursów, jak również dziennikarzy, którzy nie dotarli na premierę, a chcieliby zobaczyć przedstawienie w którymś z terminów uprzejmie proszę o kontakt ze mną w sprawie odbioru zaproszeń.

 

Zdjęcie autorstwa Piotra Frąckiewicza

***
BRYGADA MISIEK

autor: Tomasz Man
scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
scenografia: Anna Piekarska-Man
muzyka: Marek Otwinowski

Prapremiera: 12 października 2013
Spektakl dla dzieci od lat 10??


Pamięć jest nośnikiem naszej tożsamości. Bez opowiadania o naszym życiu będziemy ubożsi o część myśli, marzeń i wspomnień, których nie poznają kolejne pokolenia. Przywołujemy z przeszłości nasze zabawki, emocje i piosenki, byście mogli nas poznać, bo my kiedyś również bawiliśmy się misiami. Żyliśmy jednak w świecie, który był zupełnie inny od tego, który znacie. To był świat zza żelaznej kurtyny - ,,radioaktywny blok".

Zbigniew Lisowski


*
"Brygada Misiek" to grane na żywo hity rockowe lat 80., kawałek historii Polski opowiedziany z perspektywy zabawek i przedmiotów codziennego użytku, nie do końca sentymentalna podróż w przeszłość, radiowa Trójka i koncert zagrany dla samej brytyjskiej królowej. Tytułowy Misiek był kiedyś muzykiem, buntownikiem i przede wszystkim gwiazdą punk rocka. O jego życiu, a tym samym o życiu dzisiejszych 40-latków, czyli rodziców naszych widzów, opowiedzą im m.in. magnetofon Kasprzak, lalka Barbie (która wygląda jak Kora z zespołu Maanam), Indianin, Łowiczanka czy małe żołnierzyki - bohaterowie, którzy doskonale pamiętają stan wojenny albo brak czekolady w sklepach. Magnetofon Kasprzak na bieżąco komentuje wydarzenia dziejące się na scenie. Jego obecność w świecie stworzonym przez Mana staje się oknem na świat zachodniej muzyki i rzeczywistości spoza żelaznej kurtyny oraz powiewem wolności. Jak mówi reżyser, spektakl jest opowieścią o miłości do muzyki, buntu i wolności.

*
FRAGMENT RECENZJI:

Marianna Mucha, Od kartonu do koncertu u tronu, Kurier Festiwalowy 13.10.2013


Spektakl w komediowy sposób porusza niezwykle istotne sprawy. Zderza dwa światy. Tych, którzy bawili się żołnierzykami, nagrywali na Kasprzaku punkowe utwory puszczane w Trójce, a na honorowym miejscu w pokoju stawiali puszkę Coli; z tymi, dla których najważniejsze jest to, by ich telefon mógł się w każdym miejscu połączyć z Internetem. Brak wolności słowa z obecną cenzurą komercji. Marzenia o wolnym kraju z zawiedzonymi nadziejami. Przedstawienie pokazuje, że nie warto starych zabawek wyrzucać na śmietnik. Bo przypominają one, że ideały, o które kiedyś się walczyło, nadal są niezmiernie wartościowe. A wszystko to zostało pokazane bez patosu i okraszone świetną polską muzyką wykonywaną na żywo oraz dobrym dowcipem.

 


Miejsce:
Teatr Baj Pomorski
ul. Piernikarska 9
87-100 Toruń
www.bajpomorski.art.pl

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Dzieci są jedynymi uczestnikami kultury, którym kontakt ze złą sztuką może wyrządzić krzywdę. Ogromnie cenię Qlturkę za to, że pokazuje, co w sztuce dla najmłodszych dobre, ciekawe i warte uwagi. Nie wyobrażam sobie już sieci bez tego miejsca.

Alicja Morawska Rubczak, badacz i krytyk teatru dla dzieci, kuratorka małych Warszawskich Spotkań Teatralnych

Przygoda z małpką Stefania Szuchowa