Artykuł archiwalny

TORUŃ - "Brygada Misiek" - Teatr Baj Pomorski

Dodano: 2013-10-22

Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu jeszcze w tym tygodniu gra BRYGADĘ MISIEK, przedstawienie w reżyserii Tomasza Mana, które miało swoją premierę podczas rozpoczęcia Festiwalu SPOTKANIA. Polecamy!

 

 

 

 


24.10.2013 (czwartek), godz. 10.00
25.10.2013 (piątek), godz. 9.30
27.10.2013 (niedziela), godz. 16.30

BRYGADA MISIEK


Informacja od organizatora:
Proponujemy Państwu bilety na niedzielne przedstawienie do rozdania widzom i czytelnikom w konkursach. Osoby zainteresowane bezpłatnymi podwójnymi zaproszeniami do konkursów, jak również dziennikarzy, którzy nie dotarli na premierę, a chcieliby zobaczyć przedstawienie w którymś z terminów uprzejmie proszę o kontakt ze mną w sprawie odbioru zaproszeń.

 

Zdjęcie autorstwa Piotra Frąckiewicza

***
BRYGADA MISIEK

autor: Tomasz Man
scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
scenografia: Anna Piekarska-Man
muzyka: Marek Otwinowski

Prapremiera: 12 października 2013
Spektakl dla dzieci od lat 10??


Pamięć jest nośnikiem naszej tożsamości. Bez opowiadania o naszym życiu będziemy ubożsi o część myśli, marzeń i wspomnień, których nie poznają kolejne pokolenia. Przywołujemy z przeszłości nasze zabawki, emocje i piosenki, byście mogli nas poznać, bo my kiedyś również bawiliśmy się misiami. Żyliśmy jednak w świecie, który był zupełnie inny od tego, który znacie. To był świat zza żelaznej kurtyny - ,,radioaktywny blok".

Zbigniew Lisowski


*
"Brygada Misiek" to grane na żywo hity rockowe lat 80., kawałek historii Polski opowiedziany z perspektywy zabawek i przedmiotów codziennego użytku, nie do końca sentymentalna podróż w przeszłość, radiowa Trójka i koncert zagrany dla samej brytyjskiej królowej. Tytułowy Misiek był kiedyś muzykiem, buntownikiem i przede wszystkim gwiazdą punk rocka. O jego życiu, a tym samym o życiu dzisiejszych 40-latków, czyli rodziców naszych widzów, opowiedzą im m.in. magnetofon Kasprzak, lalka Barbie (która wygląda jak Kora z zespołu Maanam), Indianin, Łowiczanka czy małe żołnierzyki - bohaterowie, którzy doskonale pamiętają stan wojenny albo brak czekolady w sklepach. Magnetofon Kasprzak na bieżąco komentuje wydarzenia dziejące się na scenie. Jego obecność w świecie stworzonym przez Mana staje się oknem na świat zachodniej muzyki i rzeczywistości spoza żelaznej kurtyny oraz powiewem wolności. Jak mówi reżyser, spektakl jest opowieścią o miłości do muzyki, buntu i wolności.

*
FRAGMENT RECENZJI:

Marianna Mucha, Od kartonu do koncertu u tronu, Kurier Festiwalowy 13.10.2013


Spektakl w komediowy sposób porusza niezwykle istotne sprawy. Zderza dwa światy. Tych, którzy bawili się żołnierzykami, nagrywali na Kasprzaku punkowe utwory puszczane w Trójce, a na honorowym miejscu w pokoju stawiali puszkę Coli; z tymi, dla których najważniejsze jest to, by ich telefon mógł się w każdym miejscu połączyć z Internetem. Brak wolności słowa z obecną cenzurą komercji. Marzenia o wolnym kraju z zawiedzonymi nadziejami. Przedstawienie pokazuje, że nie warto starych zabawek wyrzucać na śmietnik. Bo przypominają one, że ideały, o które kiedyś się walczyło, nadal są niezmiernie wartościowe. A wszystko to zostało pokazane bez patosu i okraszone świetną polską muzyką wykonywaną na żywo oraz dobrym dowcipem.

 


Miejsce:
Teatr Baj Pomorski
ul. Piernikarska 9
87-100 Toruń
www.bajpomorski.art.pl

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Cieszy mnie, że istnieje portal traktujący dzieci na tyle poważnie, żeby proponować im prawdziwą kulturę na wysokim poziomie. Qlturka.pl kreuje kulturalny smak najmłodszych, jednocześnie szanując ich wrażliwość.

Martyna Samecka, mama Fruzi, ilustratorka-amatorka

Potworak i inne kosmiczne opowieści