Artykuł archiwalny

WARSZAWA - Artystyczny weekend w Zielonym Jazdowie

Dodano: 2012-09-06

Niezwykła podróż Wisłą machiną skonstruowaną przez artystę Francisa Thorburna, rockowy koncert duńskiego zespołu Thee Attacks i debata o architekturze w Warszawie, to klika z wielu atrakcji, które odbędą się w najbliższy weekend w Zielonym Jazdowie.

 

 

 

 


7-9.09.2012
Artystyczny weekend w Zielonym Jazdowie

 

Informacja od organizatora:
Weekend w Zielonym Jazdowie zaczyna się w piątek wieczorem. W trakcie debaty "Zielone plany dla Warszawy" odbędzie się prelekcja o planach urbanistycznych i rozbudowie stolicy, wpisujących się w potrzeby środowiska. Spotkanie poprowadzi Magdalena Staniszkis. Po dyskusji organizatorzy zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego "Ecumenopolis" poświęconego Stambułowi - piętnastomilionowemu wciąż rozrastającemu się miastu. Produkcja zrealizowana została w dynamicznej formie, ubarwionej animacjami i prezentuje konsekwencje szybkiego tempa przemian ogromnego miasta dla zwykłych mieszkańców. Po seansie, jak co tydzień, Zielony Jazdów zaprasza na relaks przy secie DJ-skim "Magazyn Glissando prezentuje".

 

W sobotnie południe wystartuje "Wehikuł # 11 - Amfibia", czyli ruchoma rzeźba Francisa Thorburna. Artysta skonstruował pojazd przystosowany do poruszania się po lądzie i wodzie. Budulcem konstrukcji są w większej części materiały pochodzące z recyklingu: drewniane bębny po kablach wysokiego napięcia, puste beczki po olejach napędowych, przedmioty znalezione. Mobilną rzeźbę ożywią ludzie - ochotnicy, których artysta zaprosi do przejazdu swoim wehikułem w roli heroicznych podróżników i zarazem żywych silników. Amfibia wyruszy spod Zamku Ujazdowskiego, w którym od początku lipca była budowana. Następnie w uroczystej procesji przejedzie do Portu Czerniakowskiego. Tam zostanie zwodowana.

 

Dwie godziny później, w ramach minitargu warzywno-owocowego zaprezentuje się rodzinne gospodarstwo ekoturystyczne "Dąbrówka" ze zdrowymi produktami. Wieczorem odbędzie się spotkanie z Markiem Budzyńskim, znanym architektem, autorem budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sądu Najwyższego. Budzyński opowie jak tworzyć budynki współistniejące z przyrodą. Po spotkaniu na scenie przed Zamkiem Ujazdowskim wystąpi duńska grupa Thee Attacks. Zespół wydał debiutancki album dopiero dwa lata temu, a koncertował już w Stanach Zjednoczonych i Europie, od Wielkiej Brytanii po Portugalię, grając m.in. na Roskilde Festival, SXSW, Canadian Music Week, Reeperbahn Festival i Eurosonic. Ich muzyka i pełne ekspresji koncerty zjednały im branżową prasę muzyczną. Stali się ulubieńcami zarówno Davida Fricke'a z magazynu „Rolling Stone", jak i Kierona Tylera z brytyjskiego pisma „MOJO".

 

W niedzielę Warszawska Kooperatywa Spożywcza zaprosi na spacer w poszukiwaniu jadalnych roślinach, z których - wspólnie z uczestnikami wycieczki - przygotuje posiłek. Natomiast Katarzyna Świeżak, redaktorka "Wysokich Obcasów" poprowadzi warsztaty dla dzieci. Uczestnicy samodzielnie przygotują stroje z nietypowych materiałów, po czym zorganizują pokaz mody. Na minitargu warzywno owocowym w niedzielę ponownie będzie można spotkać Pana Ziółko - na stoisku z żywnością Maryli i Piotra Rutkowskich oraz Ludwika Majlerta. Na zmęczonych - jak zwykle - czekają joga, tai chi, masaż tajski oraz medytacje aktywne, czyli kombinacja ruchu i relaksacji, tak bardzo zalecanych przez lekarzy i psychologów.

 

W weekend warto również zajrzeć na dziedziniec Zamku Ujazdowskiego. Marta Gessler i Qchnia Artystyczna przygotowali szereg atrakcji kulinarno-ekologicznych. W strefie Fresh serwowane będą świeże owoce i warzywa, a dzięki uprzejmości firmy Grąbczewscy, pokazana zostanie wystawa roślin łatwych w pielęgnacji. Równocześnie na obrusach, fartuchach i serwetkach zaprezentowane zostaną fotografie kulinarne (stylizację przedstawionych potraw wykonała Marta Gessler). W sobotę o godzinie 18 dyrektor CSW Fabio Cavallucci oraz Marta Gessler oficjalnie powitają gości, a potem restauratorka poprowadzi warsztaty kulinarne i opowie o idei food recyclingu. Wieczorem (drugi seans w niedzielę) odbędzie się pokaz filmu "Vegetable Orchestra" o niezwykłym zespole wykonującym muzykę wyłącznie przy użyciu świeżych warzyw i owoców. W niedzielę od godz. 12 na dziedzińcu CSW popularny malarz Leon Tarasewicz zaprezentuje wystawę kur i piskląt ozdobnych, a wieczorem mali i duzi wielbiciele Anny Seniuk będą mogli posłuchać jak recytuje wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Przez cały weekend na dziedzińcu CSW smakosze będą mieli możliwość degustowania produktów różnych firm produkujących zdrową żywność (m.in. Biopiekarni i Wildgrass).

Więcej informacji: www.csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZIELONY JAZDÓW czyli CSW na trawie
Letnie eko weekendy: kino, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia i dużo więcej!
21 lipca - 15 września 2012
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie


Program weekendu 7-9 września

7 września, piątek

Od godz. 16.00 - eko działalność Qchni Artystycznej miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego

Prezentacje (Leniwi Ogrodnicy, Zielone Obcasy, Strefa Fresh) potrwają przez cały weekend aż do niedzieli 9 września.

Qchnia Artystyczna - Strefa Fresh
czyli góry warzyw i owoców, z których będzie można czerpać garściami. Dosłownie i w przenośni, bo wszystkiego będzie tu można dotknąć i spróbować. Świeżo wyciskane soki, ekologiczne przekąski, oryginalne produkty ekologiczne, degustacje, i wiele wiele innych...

Leniwi Ogrodnicy - Wojciech Grąbczewski & Marta Gessler
Nadzwyczajna ekspozycja roślin zorganizowana dzięki uprzejmości firmy Grąbczewscy (dziedziniec + główne wejście do CSW). Aranżacja roślin: Marta Gessler. Instalacja roślinna przeznaczona dla wszystkich, którzy chcieliby uprawiać rośliny bez większego wysiłku i specjalistycznej wiedzy. To idealne rozwiązanie i alternatywa dla zapracowanych mieszkańców miast, stęsknionych za niewielkim ogrodem przy własnym domu. Na dziedzińcu CSW będzie można zobaczyć rozmaite gatunki roślin (byliny, krzewy, trawy, rośliny kwitnące), które nie wymagają szczególnej pielęgnacji i doskonale rozwijają się same.


Zielone Obcasy - stylizacja potraw: Marta Gessler & foto: Marcin Klaban
Marta Gessler i Marcin Klaban - to nierozłączny duet który już od 12 lat współpracuje z magazynem Wysokie Obcasy i jest autorem czterech książek o gotowaniu. Zdjęcia kulinarne zostaną tym razem przedstawione w sposób użytkowy: na obrusach, fartuchach, i koszulkach. Ideą takiej prezentacji jest pokazanie, że zdjęcie o tematyce kulinarnej, może stać się zwykłym przedmiotem.

Ponadto przez cały dzień degustacje produktów : Biopiekarnia, Wild Grass, Soki Teso


20.00 - Spotkanie z ekspertem MAGDALENA STANISZKIS+ dyskusja "Zielone plany dla Warszawy"
Jak wyglądały dawne i obecny plany urbanistyczne dla Warszawy, gdzie zarezerwowano ciągi napowietrzające, tereny zielone, dostęp do światła słonecznego? Ile zostało z tych planów, co zaprzepaszczono, o co jeszcze można i trzeba walczyć? Co to jest dobre miasto i jak je planować?

21.00 - Film. Ecumenopolis. Miasto bez granic (Watch Docs na spacerze), reż. Imre Azem, Niemcy 2011, 93'
Według ocen ekspertów, za dwadzieścia lat liczba mieszkańców obecnie piętnastomilionowego Stambułu zwiększy się dwukrotnie. Miasto nad Bosforem już teraz należy do największych światowych metropolii i jest finansowym centrum regionu. Twórcy filmu z uwagą przyglądają się kosztom jego błyskawicznego rozrostu. Znakomicie zmontowany, okraszony animacjami i prowadzony w imponującym tempie film Imre Azema oszałamia zapierającą dech w piersiach panoramą miasta, które zdaje się rosnąć w oczach. Także gentryfikacja przebiega tu w przyspieszonym tempie. Stare dzielnice są bezpardonowo wyburzane, by zrobić miejsce pod nowe inwestycje. Ecumenopolis przybliża nam losy kilku rodzin, które wysiedlono z rozpadających się ruder do odległych o kilkadziesiąt kilometrów przedmieść. Wkrótce okazało się, że nowych lokatorów nie stać na zastępcze luksusy i większość z nich wróciła do centrum - tym razem w roli bezdomnych. Protesty oszukanych biedaków nie mogą jednak zatrzymać tempa przemian tureckiego super-miasta, starającego się o organizację Olimpiady w 2020 roku. Za sprawą chciwości deweloperów i wszechobecnej korupcji, niekontrolowany rozrost metropolii wkrótce może skończyć się katastrofą. Już teraz w wielu rejonach miasta brakuje wody, którą trzeba sprowadzać rurociągami z innych części kraju. Planowana budowa trzeciego mostu przez Bosfor teoretycznie odciąży duszący się w gigantycznych korkach Stambuł, ale jednocześnie spowoduje nieuchronną ekologiczną katastrofę.
Film pokazujemy dzięki współpracy z Watch Docs.

 

21.00-1.00 - DJ set „Magazyn Glissando prezentuje"
Co zrobić, gdy ktoś się bardzo troszczy o twój region, regularnie karczowany przez łowców kauczuku, a raczej nie chce mu się z tobą gadać? Nie masz już chatki, na której tarasie możesz się przeciągnąć, więc pozostaje ci chyba tylko pójść do siedziby najbliższej organizacji ekologicznej i przemówić jej językiem (wszystko tylko nie "We are the world"...).


8 września, sobota

12.00 - Francis Thorburn: Wehikuł #11: Amfibia
Brytyjski artysta wizualny i kurator, który zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, performance, a przede wszystkim sztuką akcji gościł jako rezydent w warszawskim CSW. W tym czasie stworzył "Wehikuł # 11 - Amfibię", pojazd przystosowany do poruszania się po lądzie i wodzie, zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu. Sobotnia podróż ruchomą rzeźbą odbędzie się na trasie: CSW Zamek Ujazdowski - Port Czerniakowski - Wisła - Prawy Brzeg. Realizacja projektu Francisa Thorburna możliwa jest dzięki wsparciu British Council

 

Od godz. 12.00 - eko działalność Qchni Artystycznej miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego

 

Od godz. 14.00 - Minitarg owocowo-warzywny
M.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrowka" (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland). Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa. Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.


18.00 - Przywitanie współorganizatorów miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Witają: Dyrektor Fabio Cavallucci oraz Marta Gessler.


18.30 - Qchnia Artystyczna - Marta Gessler Warsztat Food Recyclingu miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego

Marta Gessler - felietonistka, krytyk kulinarny, autorka książek o gotowaniu, restauratorka. Jej pasją jest poszukiwanie twórczego wymiaru gotowania. Podczas warsztatu food recyclingu zainspiruje do ekologicznego myślenia w kuchni i eko filozofii w o codziennym wydaniu.

Qchnia Artystyczna-Strefa Fresh miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
czyli góry warzyw i owoców, z których będzie można czerpać garściami. Dosłownie i w przenośni, bo wszystkiego będzie tu można dotknąć i spróbować. Świeżo wyciskane soki, ekologiczne przekąski, oryginalne produkty ekologiczne, degustacje, i wiele wiele innych...

 

20.00 - Spotkanie z ekspertem, dyskusja Marek Budzyński: "Dążenie do jedni natury i kultury na przykładzie projektów własnych".
Jesteśmy uzależnieni od cywilizacji i od natury. Budynek musi być dostosowany do naszych potrzeb kulturowych, ale musi też współżyć z biosferą, wspierać przyrodę. Marek Budzyński - laureat Honorowej Nagrody SARP, profesor Politechniki Warszawskiej, architekt i urbanista, autor Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Sądu Najwyższego, Opery Podlaskiej oraz zwycięskiego projektu Świątyni Opatrzności (projekt niezrealizowany).

 

21.00 - Koncert Thee Attacks
Duński zespół wydał debiutancki album dwa lata temu, a koncertował już w Stanach Zjednoczonych i Europie, od Wielkiej Brytanii po Portugalię, grając m.in. na Roskilde Festival, SXSW, Canadian Music Week, Reeperbahn Festival i Eurosonic. Ich muzyka i pełne ekspresji koncerty zjednały im branżową prasę muzyczną. Stali się ulubieńcami zarówno Davida Fricke'a z magazynu „Rolling Stone", jak i Kierona Tylera z brytyjskiego pisma „MOJO". Pierwszy album „That's Mister Attack To You" docenili fani garażowego rocka. Kolejna płyta „Dirty Sheets" ukaże się w połowie września. Przy jej produkcji pracował Liam Watson znany ze współpracy z The Kills, White Stripes i Datsuns.
Zorganizowany we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie.


20.00-23.00 - Qchnia Artystyczna - Vegetable Orchestra miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Projekcja fragmentów filmów o wiedeńskim zespole wykonującym muzykę wyłącznie przy użyciu świeżych warzyw i owoców. Vegetable Orchestra powstała w 1998 r. w Wiedniu i jest chyba jedyną orkiestrą na świecie wykonującą muzykę, używając w tym celu jedynie świeżych warzyw i owoców. Artyści sami przygotowują instrumenty, poszukując wciąż nowych możliwości akustycznych i brzmieniowych, które kryją się w naturze. Wykonują rozmaite style muzyczne: od muzyki współczesnej po Free jazz, Dub, muzykę elektroniczną, eksperymentalną i orientalną.


9 września, niedziela

11:00 - 12:30 Warsztaty dla dzieci: Wszystko zaprojektowane czyli o co chodzi w modzie- Kasia Świeżak / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 6-8 lat (grupy 10-osobowe)

 

13:30 - 15:00 Warsztaty dla dzieci: Wszystko zaprojektowane czyli o co chodzi w modzie- Kasia Świeżak / Concordia Design
Warsztat przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat (grupy 10-osobowe)

Prowadząca: Katarzyna Świeżak - redaktorka działów Styl życia i Moda w „Wysokich Obcasach", autorka książki dla dzieci „Moda". Uczestnicy warsztatu poznają sztukę projektowania mody od kuchni - od szukania inspiracji przez tworzenie wykrojów, po pokaz mody. Poznają przykłady strojów z zaskakujących materiałów np.: sukienka z papieru, torby z banerów, kurtka z zabawek. Przygotowują własnoręcznie nietypowe ubrania i prezentują je na zorganizowanym wspólnie pokazie mody!

11.00 - 17.00 - Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego m.in. Ludwika Majlerta oraz Maryli i Piotra Rutkowkich („Pan Ziółko")
Gospodarstwo rodzinne Ludwika Majlerta położone w Warszawie Białołęce o powierzchni 10 ha kontynuuje ponad 100-letnie tradycje ogrodnicze. Obecnie specjalizuje się w uprawie mało znanych oraz zapomnianych warzyw. Kojarzone jest od wielu lat ze szparagami. Szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw. Aktualnie uprawia karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold ,kukurydzę, cienką, zieloną fasolkę szparagową, rukolę , endywię oraz inne warzywa.

 

11.30 - Yoga, Tai Chi, Kalari / Astanga Yoga + Masaż Tajski / Thai Sun oraz medytacje aktywne
Medytacje Aktywne Osho to połączenie ruchu, relaksu i rozwoju osobowości dostosowane do potrzeb współczesnego człowieka. Są doceniane na całym świecie przez lekarzy, psychologów, biznesmenów i sportowców jako sposób na polepszenie ogólnego dobrostanu. Medytacje Osho to kombinacja fazy aktywnej - ruchowej i pasywnej - relaksacyjnej. Wykorzystanie ruchu oraz kontrastu pomiędzy intensywną aktywnością i absolutnym wyciszeniem służy osiągnięciu głębokiego odprężenia i efektu samoregulacji organizmu.

 

Od godz 12.00 - Piękne Zielononóżki miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego czyli „żywa" wystawa kur i piskląt ozdobnych z hodowli Leona Tarasewicza. Prezentacja z myślą o najmłodszych, ale z pewnością zainteresuje również dorosłych.Leon Tarasewicz poza działalnością artystyczną jest również farmerem. Jego kury „zielononóżki" wielokrotnie zdobywały nagrody na pokazach hodowlanych. Będziemy mogli nie tylko zobaczyć ozdobne okazy tej najstarszej polskiej rasy, ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat.


16.00 - Kokoszka smakoszka - występuje: Anna Seniuk miejsce: dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Eko wiersze dla dzieci (J. Tuwim i J.Brzechwa)

 

19.00 - Vegetable Orchestra miejsce: Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
Projekcja filmu o wiedeńskim zespole wykonującym muzykę wyłącznie przy użyciu świeżych warzyw i owoców

Ponadto przez cały dzień następujące prezentacje: strefa Fresh , Leniwi Ogrodnicy, Zielone Obcasy oraz degustacje produktów: Wild Grass, Soki Teso

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zielony Jazdów to projekt, który co tydzień zachęca do aktywnego uczestnictwa w debatach, spotkaniach, warsztatach, koncertach i pokazach filmowych o tematyce ekologicznej, otwartych dla osób w każdym wieku.

Aż do połowy września codziennie od godziny 11 w Zielonym Jazdowie w specjalnie skonstruowanym pawilonie będzie czynna kawiarnia OSIR, a sałatki oraz domowe wypieki w weekendy dostarczy uczestnikom Małpi Biznes.


Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia - poza wybranymi warsztatami - jest bezpłatny. Podczas piątków i sobót galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 22. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.

 

Dokładny program na najbliższy, a także kolejny weekend można znaleźć w dalszej części dokumentu. Program może ulec zmianie.

 

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu.

 

Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych - o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obsługę pawilonu przez cały czas trwania projektu zapewnia OSIR cafe&bar.
Sałatki i domowe wypieki dostarcza Małpi Biznes.
W Zielonym Jazdowie gotujemy w kuchni z IKEA.
Projekcje filmowe zrealizowano dzięki wsparciu PISF.


Projekt realizowany jest przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy i Ambasady Tajlandii w Warszawie.

Projekt realizowany jest przy udziale EUNIC.
Mid Atlantic Arts Foundation ma przyjemność wspierać Sezon Amerykański dzięki dotacji ze strony Trust for Mutual Understanding.

Główny partner: IKEA
Partnerzy: sklep internetowy whamaku.pl
Partner techniczny: Jerry Media

Obsługę pawilonu przez cały czas trwania projektu zapewnia OSIR cafe&bar.


Patroni medialni: TVP1, TOK FM, Przekrój, o.pl, F5, EMMA PAK, PURPOSE-http://www.purpose.com.pl/, Projektor Kulturalny, magazyn Smak, ecowawa.pl, ekologia.pl, ulicaekologiczna.pl, portalfilmowy, placdefilad.com, uwolnijmuzyke.pl, qlturka.pl, mowianamiescie.pl

Stali patroni medialni: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

We współpracy z:
Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Slow Food Warszawa i Slow Food Youth, Fundacja Aeris Futuro, Concordia Design, Projekt Zębatka, Dominik Dobrowolski, Kasia Woźniak-Kajak, Fundacja Perform,oraz Astanga Yoga, Thai Sun i Bego Booking.

Uwaga: Przez cały czas trwania projektu podczas weekendów przestrzeń parkingowa przed CSW będzie zamknięta dla samochodów - zostanie udostępniona dla rowerów.

 

WSTĘP NA PROJEKCJE FILMOWE, DYSKUSJE I KONCERTY JEST WOLNY.


Wstęp na większość warsztatów - wolny, koszt wybranych to 5-10 zł.

W piątki i soboty galerie będą czynne do godziny 22.00. Od godziny 19.00- wstęp wolny.

Dzięki wsparciu Ambasady Tajlandii w Warszawie podczas trwania projektu goście będą mieli okazję zażyć masaży tajskich, łączących najlepsze elementy z orientalnych technik relaksacyjno - leczniczych, a także spróbować oryginalnych tajskich potraw przygotowywanych przez żonę Ambasadora Tajlandii, Panią Yupadee Bunnag.

 

Pod patronatem Qlturka.pl


ZielonyJazdów
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 

drukuj powrót
poleć artykuł

Qlturka to skarbnica pomysłów, jak twórczo spędzić czas dzieckiem; sito, które pomaga wybierać co dobre i bezpieczne dla naszych maluchów oraz pigułka wiedzy o mądrych i pięknych książkach.
Nie ma dnia, żebyśmy tu nie zaglądali!

Ula Morga, właściciel pracowni animacji Esy-floresy, mama Mikołaja (4 l.)

Warsztaty Akademii Małego Architekta